Yezidiler, Yeni Anayasada Yer Almak İstiyor

Batman’ın Beşiri İlçesi’nde yaşayan Yezidiler, nüfüs cüzdanındaki din hanelerinin boş olduğunu ve bu durumdan rahatsızlık duyduklarını dile getirerek, yeni Anayasa’da var olmak istediklerini ve din hanelerine ‘Yezidi’ yazılmasını istedi.

Batman’ın Beşiri İlçesi’nde yaşayan Yezidiler, nüfüs cüzdanındaki din hanelerinin boş olduğunu ve bu durumdan rahatsızlık duyduklarını dile getirerek, yeni Anayasa’da var olmak istediklerini ve din hanelerine ‘Yezidi’ yazılmasını istedi

Yeni Anayasa çalışmaları devam ederken, Batman’ın Beşiri İlçesi’ndeki Yezidiler, yeni Anayasa’da var olmak istedikleri çağrısında bulundu. Yezidi vatandaş İbrahim Bulut, nüfus cüzdanlarındaki din hanelerinin boş olmasından rahatsızlık duyduklarını belirterek, bu durumun düzeltilmesi çağrısında bulundu. Yezidiler’in çoğunun nüfus cüzdanlarındaki din hanesi bölümünün boş bırakıldığına dikkat çeken Bulut şunları söyledi:

“Yıllardır bu topraklardayız. Doğup, büyüdüğümüz topraklarımızı da bırakmaya niyetimiz yok. Müslüman kardeşlerimizle bir sıkıntımız yok. Fakat aynı kimliği taşıdığımız Müslüman kardeşlerimizden bir farkımız var. O da nüfus cüzdanında din hanesinin olduğu bölüme eksi işaretinin atılması yada boş bırakılmasıdır. Oysa Avrupa’da yaşayan Yezidi topluluğunun taşıdığı kimlikte din hanesi yok. Yeni Anayasa’da azınlıklar konuşuluyor. Aleviler ve hatta Romanlar’den söz ediliyor. Fakat Yezidiler’in Anayasa’da nerede olduğunu bilmiyoruz. Buna bir açıklık getirilsin.”

EN SON EKLENENLER