Alevilere yapılacak saldırılardan AKP sorumludur

Son günlerde Alevilerin evlerinin işaretlenmesine kadar varan gelişmeleri değerlendiren Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Genel Başkanı (PSAKD) Kemal Bülbül, yaşananların AKP hükümetinin tutumunun bir yansıması olduğuna dikkat çekti. Başbakan Erdoğan’ın “tek din” söyleminin bir insanlık suçu olduğunu ifade eden Bülbül, Alevi vatandaşları hedef alan saldırıların sorumluları açığa çıkarılmadığı takdirde yaşanacak herhangi bir saldırının sorumlusunun hükümet olacağını söyledi.

Alevi Bektaşi Federasyonu ve Alevi Kültür Dernekleri temsilcileriyle, PSAKD Genel Merkezinde basın toplantısı düzenleyen Kemal Bülbül, Adıyaman, Harmandalı, Antep ve son olarak Didim’de Alevi vatandaşların evlerinin işaretlenmesiyle ilgili hükümetten kaygıları giderici hiçbir ses çıkmamasını eleştirdi.

SAVCILAR KILINI BİLE KIPIRDATMIYOR

Başbakan Erdoğan’ın Sivas Katliamı davasında zaman aşımı kararını “Hayırlı olsun” diye değerlendirdiğini hatırlatan Bülbül, mahkeme nezdinde suçları sabit olan katliam sanıklarının AKP iktidarı döneminde “Ellerini kollarını sallayarak gezdiğini” ifade etti. Başbakanın açıklamasının da insanlık suçu kapsamında değerlendirilmesi gerektiğini belirten Bülbül, İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin’in Meclis kürsüsünde yaptığı ve tartışma yaratan konuşmasında Hristiyanları, Zerdüştileri ve Ezidileri hedef göstererek nefret suçu işlediğini söyledi.

Geçtiğimiz bir hafta içinde Milli Eğitim Bakanlığının “Aleviler din dersini istiyor” yönündeki açıklaması, Malatya’da bir ilköğretim okulunda Alevi öğrenciye din dersi öğretmeninin “Sapık inançlı” demesi ve Didim’de kapılara “Alevileri yakacağız” yazılması gibi olaylar yaşandığını hatırlatan Bülbül, bu olaylar hakkında savcıların kılını bile kıpırdatmadığını dile getirdi.

‘SALDIRILARA DAVETİYE’

Bülbül, Başbakan Erdoğan’ın “Kırmızı çizgilerimiz tek devlet, tek millet, tek bayrak ve tek dindir” açıklamasının da, “dil sürçmesi” değil, AKP’nin “Türk-İslamcı-tekçi” anlayışının bir yansıması olduğunu söyledi. Başbakan ve hükümetin bu tavrından güç alan kesimlerin Alevi vatandaşları hedefe koyduğunu belirten Bülbül, “İkide bir Alevilik tanımı yapan, Alevilere don biçen, akıl veren, yönlendirmeye çalışan AKP zihniyeti pek ‘hayırlı ve uğurlu’ yürümüyor. Son yapılan açıklamalar ve bizlere yapılan açık saldırılar karşısında umursamaz tavırlar yeni ve daha büyük saldırılara davetiye çıkarıyor. Biz Alevi Bektaşi Federasyon ve bağlı kurumlar olarak bu saldırıları yapan kişilerin bir an önce bulunmasını istiyoruz. Aksi takdirde Alevilere yönelik herhangi bir saldırı ve katliamdan AKP hükümeti ve Başbakan sorumludur” diye konuştu. (Ankara/EVRENSEL)

EN SON EKLENENLER