Bir Dersim Hikayesi raflarda

Türk edebiyatının önde gelen isimlerinden 23 yazar bir Dersim hikayesi kaleme aldı.

Türk edebiyatının önde gelen isimlerinden 23 yazar, Murathan Mungan’ın çağrısıyla bir Dersim hikayesi kaleme aldı. Bu hikayelerin yer aldığı “Bir Dersim Hikayesi” bu hafta raflardaki yerini alacak.

“Onca uygarlığın kurulduğu, dağıldığı, el değiştirdiği; onca dilin, dinin, inancın, kültürün yaşadığı, çatıştığı, iç içe geçtiği zorlu bir coğrafya burası. Ve her geçen gün biraz daha öğreniyoruz bu topraklarda her inkârın ardında yakın ya da uzak tarihli bir toplu mezarın yattığını… Toprağa yalnızca ölülerin değil, hakikatlerin, dillerin, kültürlerin, kelimelerin gömüldüğünü…

Kendisi farkında olsun ya da olmasın bu ülkede herkesin bir Dersim hikâyesi vardır. İlle de içinde olmaları gerekmez. Bazen bir ucunun kendisine değdiğini bile bilmeden yaşayıp gitmişlerdir. Ben de bu kitap için yazarlardan bunu istedim: Bir Dersim hikâyesi anlatmalarını…”

Günümüz Türkçe edebiyatın önde gelen isimlerinden 23 yazar, Murathan Mungan’ın bu çağrısına birer hikâye ile cevap verdiler. Bu hafta çıkan “Bir Dersim Hikâyesi”nde şu edebiyatçıların hikâyeleri yer alıyor:

Ahmet Büke, Yalçın Tosun, Ayhan Geçgin, Cemil Kavukçu, Behçet Çelik, Ayfer Tunç, Burhan Sönmez, Hatice Meryem, Şule Gürbüz, Hakan Günday, Ayşegül Çelik, Haydar Karataş, Murat Yalçın, Karin Karakaşlı, Murat Uyurkulak, Gaye Boralıoğlu, Sema Kaygusuz, Yavuz Ekinci, Seray Şahiner, Murat Özyaşar, Jaklin Çelik, Gönül Kıvılcım ve Barış Bıçakçı.

Diyarbakır Kitap Fuarı’nda

“Bir Dersim Hikâyesi” seçkisine katkıda bulunan yazarlardan Ayşegül Çelik, Gönül Kıvılcım, Gaye Boralıoğlu, Hatice Meryem, Burhan Sönmez, Behçet Çelik, Ahmet Büke, Seray Şahiner, Cemil Kavukçu, Yavuz Ekinci, Murat Özyaşar, Hakan Günday ve Murathan Mungan önümüzdeki hafta açılacak olan Diyarbakır Kitap Fuarı’nda biraraya geliyor. Yazarlar 26 Mayıs Cumartesi, 16.30-17.30 arasında fuarın konferans salonunda, “Bir Dersim Hikayesi” söyleşisi gerçekleştirecekler.

CNNTÜRK

EN SON EKLENENLER