Mühürlü mermer ocağı yeniden faaliyete geçti

Abdal Musa Dergahı’nın da bulunduğu Alevilerin inanç merkezi ve kutsal saydığı Dur dağındaki mermer ocağına ‘dergahlara ve doğaya zarar verdiği gerekçesiyle oy birliğiyle yürütmeyi durdurma kararı veren Antalya 3. İdare Mahkemesi, üç üyesinden ikisi değişince bu kararını değiştirdi.Abdal Musa Ocağı taş ocağı olmasın diyen köylüler ise karar üzerine maddiyatın gücünü bir kez daha gördüklerini, ancak hukuki mücadeleden vazgeçmeyeceklerini duyurarak toplamış oldukları 2012 imzalı dilekçeyi Antalya Valiliğine ilettiler.

Köylülerin Temmuz 2011’de açtığı dava sonucu, Antalya’nın Elmalı İlçesi’ne bağlı Tekke Köyü’nde Abdal Musa Dergahı’nın da bulunduğu Dur dağındaki mermer ocağına, ‘dergahlara ve doğaya zarar verdiği’ gerekçesiyle Antalya 3′üncü İdare Mahkemesi oybirliğiyle geçici yürütmeyi durdurma kararı vermişti. Mahkeme Başkanvekili Metin Çetinkaya ve üyeler Mustafa Bilici ile Ayşegül Altuntaş’ın oybirliğiyle verdiği karar üzerine mermer ocağı, Eylül ayında mühürlenmişti.

Ancak, mahkemenin üç üyesinden ikisinin görev yerleri, bu karardan sonra Ağustos ayında değişti. Metin Çetinkaya’nın yerine mahkeme başkanı olarak Kamil Ergün, üye Ayşegül Altuntaş’ın yerine Yüksel Savaş atandı. Geçici alınan yürütmeyi durdurma kararı da geçtiğimiz Şubat ayında yeni mahkeme üyeleriyle yeniden ele alındı. Mahkemenin yeni başkanı ve üyesi davanın reddine yönelik oy kullanırken, mahkemenin değişmeyen tek üyesi Mustafa Bilici ise önceki karar doğrultusunda oy kullandı. Mahkeme 1′e karşı 2 oyla yürütmenin durdurulması talebini reddetti. Karar üzerine mühürlü mermer ocağı yeniden faaliyetine başladı.

‘YEREL MAHKEMENİN KARARI HUKUKA AYKIRI’

Köylüler adına davaya müdahil olan avukat Nusret Gürgöz, Antalya 3′üncü İdare Mahkemesi’nin, mermer ocağının faaliyetlerinin doğaya ve inanç değerlerine zarar vereceğine yönelik 66 sayfalık bilirkişi raporu doğrultusunda oybirliğiyle yürütmeyi durdurma kararı vermişken, şimdi oy çokluğuyla davanın reddine karar vermesinin şaşırtıcı olduğunu vurguladı. Yerel mahkemenin kararının hukuka aykırı olduğunu düşündüklerini belirten avukat Nusret Gürgöz, Danıştay’a temyiz için başvurulduğunu belirtti.

“İNANCA BÜYÜK SAYGISIZLIK”

Toplumun büyük kesimi tarafından kutsal sayılan bu yörenin taş ocağı faaliyeti adı altında tahrip edildiğini belirten davanın ilk avukatlarından CHP Antalya Milletvekili Gürkut Acar, “Bu karar, Türkiye’de milyonlarca insanın kutsal bildiği bir yörenin tahribi demektir. Milyonlarca inanç sahibine büyük saygısızlıktır. Bu tip olaylar uzun vadede çok ciddi toplumsal sorunlara yol açar” dedi.

“HUKUKİ MÜCADELEMİZ DEVAM EDECEK”

Davanın reddi üzerine mermer ocağının faaliyetlerine yeniden başladığını belirten köylüler, maddiyatın gücünü bir kez daha gördüklerini, ancak hukuki mücadeleden vazgeçmeyeceklerini duyurarak toplamış oldukları 2012 imzalı dilekçeyi Antalya Valiliğine ilettiler.

 

EN SON EKLENENLER