Aşık Davut Sulari 3. Uluslararası Halk Ozanları Buluşması

Hacıbektaş Kültür Merkezi’nde, Hacıbektaş Veli Kültür Derneği tarafından düzenlenen programa, Vali Abdurrahaman Savaş, İl Emniyet Müdürü Ömer Gurulkan, dernek yetkilileri, vatandaşlar ve ozanlar katıldı.

Programın açılış konuşmasını yapan Hacıbektaş Veli Kültür Derneği ikinci başkanı Mustafa Özcivan, ”Farklı düşünsek de, dünyaya farklı pencerelerden baksak da, halkın ve ülkenin sorunlarına aynı pencereden bakıyoruz” dedi.

İki gün önce vefat eden şair Abdurrahim Karakoç’u da anan Özciva, ”Anadolu’nun bir ozanı daha göçtü, ‘Mihriban’ öksüz kaldı. Abdurrahim Karakoç’a tanrıdan rahmet diliyorum” diye konuştu.

Özcivan, şunları kaydetti:

”Sevgili canlar, Alevi Bektaşi inancının ser çeşmesi Hacıbektaş’ta ozanlarımızın sorunlarını tartışmak, insanlarımızı bir araya getirmek, yılda bir kez olsa ozanlarımızı anmak, Hacıbektaş Kültür Derneği olarak bizlerin görevidir. Ancak üçüncüsünü yaptığımız bu etkinliğe destek olmaktan çok köstek olma çalışmaları olsa da, derneğimizi ve yönetimimizi farklı anlatmaya çalışsalar da Hacıbektaş Veli Kültür Derneği olarak, serçeşmede ve Alevi Bektaşi örgütlülüğü içerisinde etkili ve seviyeli bir şekilde, görevimizi yapmaktan da onur duymaktayız.”

Vali Savaş da, ”Gönül gözü açık aşıklarımız, ey erenler, gerçek pirler, merhaba ozanlarımız Anadolu’nun bozuk yollarından, geçerek otobanlara ulaşmışlardır. Açtığımız yollar içerisinden. Ben de önceki gün hayatını kaybeden ozanımız aşık Abdurrahim Karakoç’u rahmetle anmak istiyorum. Tüm aşıklarımızı tüm gönül dostlarımızı saygıyla anıyorum” dedi.

beyagazete

 

EN SON EKLENENLER