Yeşilkent Pirsultan Cemevi için protokol imzalandı

Uzun süredir Avcılar Belediyesi ile mahalleli arasında gerginliğe yol açan Yeşilkent Pirsultan Cemevi için protokol imzalandı. Protokole göre, inşaat halindeki bina “Cemevi” olarak kalacak.

Yıllardır inşaat halinde olan Yeşilkent Pirsultan Cemevi için protokol imzalandı. Beş yıl önce temeli atılan ve atıl halde kalan Cemevi inşaatının tamamlanmasını isteyen mahalleli, uzun süredir bunun için mücadele veriyordu.

Cumhuriyet Halk Partili (CHP) Avcılar Belediyesi ile yapılan uzun görüşmeler sonrasında Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı ile protokol imzalandı. Protokola göre, inşaat halindeki bina cemevi olarak tanınacak, Alevi inanç ve gelenekleri faaliyetler içerisinde yer alacak, Belediye yönetime müdahale edemeyecek ve Belediye Personel ve yönetici atayamayacak. Protokol etkinliğine Vakıf Genel Başkanı Ercan Geçmez, Avcılar Belediye Başkanı Mustafa Değirmenci, sanatçı Ferhat Tunç ve Pınar Aydınlar katıldı.

Değirmenci Yeşilkent’te yapacakları projelerin içerisinde kültür ve cemevinin de olduğunu ve bunu yıkmak gibi bir girişimlerinin olmadığını belirtti. Sanatçı Ferhat Tunç, Cemevinin mahallelinin gençlerinin mücadelesi ile kazanıldığını söyleyerek onların yanında olduğunu belirtti.

 

EN SON EKLENENLER