Dur Dağı”ndaki Mermer Ocağı Faaliyeti

Antalya Milletvekili Gürkut Acar, Alevi inancına sahip vatandaşlar için kutsal bir mekanolan Antalya Elmalı ilçesi Tekke Köyü’ndeki Dur Dağı’nın, uzun süredir mermer ocağı tehdidi altında olduğunu belirterek, “Eğer hükümet, bugünlerde pek gündemde olmayan Alevi açılımında samimi ise Dur Dağı bunun önemlibir göstergesi olabilir” dedi.

Acar, Meclis’te Abdal Musa Gönüllüleri Temsilcisi Cemal Kaya ile birlikte düzenlediği basın toplantısında, Alevi inancına sahip vatandaşlar için kutsal bir mekan olan Antalya Elmalı ilçesi Tekke Köyü’ndeki Dur Dağı’nın, uzun süredir mermer ocağı tehdidi altında olduğunu söyledi. Mermer çıkaran firma ve AK Parti iktidarının ‘Mermer ocağı dağın görünmeyen kısmındadır. Abdul Musa ve Budala Sultan Türbesinden 1.5 kilometre uzaktadır’ açıklaması yaptığını belirten Acar, “Bu değerlendirmenin kabul edilmesi mümkün değildir. Çünkü Dur Dağı’nın tamamı kutsal alandır. Bu bölgenin manevi değerinin yok sayılması kabul edilemez” dedi.

AK Parti hükümetinin bir yabancı şirketin çıkarlarına karşılık, Türkiye’deki milyonlarca Alevi vatandaşın kutsal inançlarını çiğnediğini söyleyen Acar, “Eğer hükümet, bugünlerde pek gündemde olmayan Alevi açılımında samimi ise Dur Dağı bunun önemli bir göstergesi olabilir. Dur Dağı madencilik mevzuatına göre değil, inanç merkezi olarak değerlendirildiğinde sorun kalmayacaktır” dedi.

Acar ayrıca, Abdul Musa Gönüllülerinin topladıklardı 1 bin 23 imzayı bugün TBMM Başkanlığına sunacaklarını da belirterek, bu konuda TBMM Başkanı Cemil Çiçek’ten destek beklediklerini açıkladı.

“CHP’NİN KÜRT AÇILIMI ACELE GETİRİLMEMELİ”

Acar, CHP’nin Kürt açılımı konusunda AK Parti ileyol haritası çizilmesine muhalif isimlerden biri olduğunun belirtilmesi üzerine, parti içindefarklı değerlendirmeler yapılmasını doğal olduğunu söyledi.Ancak partinin Parti Meclisi ve MYK gibi karar organlarınıntüm milletvekillerini bağlayacağını belirten Acar, “Parti çinideki tartışmalarımızın doğru yolubulmak için yapılan tartışmalar olarak görülmesini istiyoruz. Meclis tatile girince bir toplantı yapacağımızGrup Başkanvekilimiz Akif Hamzaçebi duyurdu.Kişisel fikirlerim zaten kamuoyuna yansımıştır. Partinin ürettiği politikalara milletvekili olarak uyacağız.Ama konu yeterikadar tartışılmamıştır, gerekli organlarda tartışılmamıştır. Parti Meclisi’nde konu karara bağlanmamıştır. Böyle konular aceleye getirilemez. Hatta Parti Meclisi değil, Kurultay’a getirilerek rapor olarak kabul edilmesi gerekir diye düşünüyorum” dedi.

EN SON EKLENENLER