Alevi ve Kürtlere saldırılar protesto edildi

Malatya Sürgü’de ve İstanbul Ayazağa’da yaşanan saldırılara tepkiler sürüyor. Yapılan eylemlerde sorumluların cezalandırılması istendi.

Mamak’taki kitle örgütleri ve parti temsilcileri dün akşam saatlerinde Tuzluçayır Meydanı’nda bir araya geldiler. Ortak metni okuyan Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Mamak Şube Başkanı Mustafa Demirtaş, “Emperyalizmin uşağı AKP Hükümeti ve Başkanı Suriye halkları üzerinde oynanan bölücü politikalarını ülkemize de yansıtarak, halkları birbirine kırdırıp ırkçı faşist ideolojisini yaşatmak ve dayatmak istiyor” dedi.

AKP’nin Alevi açılımı ile kendi Alevi’sini yaratmak, Alevileri asimile etmek istediğini kaydeden Demirtaş, “Devletin Alevi’si olmayacağız, inancımız üzerinden siyaset yapılmasına asla müsaade etmeyeceğiz” dedi. Aleviler olarak eşit yurttaşlık hakkı istediklerini belirten Demirtaş, cemevlerinin yasal statüye kavuşması, Madımak Oteli’nin utanç müzesi olması, zorunlu din dersleri ve Diyanet İşleri Başkanlığının kaldırılması taleplerini yineledi.

Kayseri’de Alevi Kültür Merkezi ve Hacı Bektaşi Veli Kültür ve Dayanışma Derneğinin çağrısıyla yapılan eylemde Sürgü’deki linç girişimi protesto edildi. 300 kişinin katıldığı eylem HDK bileşenleri ve CHP de destek verdi. Eylemde konuşan Avukat Sedat Ok yeni katliamlara izin vermeyeceklerini söyledi.

TUZLA’DA BİN KİŞİ YÜRÜDÜ

İstanbul Tuzla’da da HDK ve yöre derneklerinin çağrısıyla Yayla Mahallesinde bir araya gelen yaklaşık bin kişi “Malatya Sivas olmayacak” sloganlarıyla Tuzla sahiline kadar 4 kilometre yürüyerek saldırıyı protesto etti. Yol boyunca “Yürüyüşümüz Türklerin ve Kürtlerin tam hak eşitliği içinde halkların kardeşliğini yükseltme yürüyüşüdür. Yürüyüşümüz vicdan ve inanç özgürlüğünün sağlanması yürüyüşüdür. AKP’nin her türlü provokasyonunu boşa çıkarma yürüyüşüdür. Ülkemiz  halkları üzerinden egemenlerin çıkarları için oynan her türlü oyunu bu ülkenin halkları ve inançlarının birlikte hak eşitliği temelinde birlikte bozacağız Tuzla halkının bu oyunları bozmaya çağırıyoruz” türünden anonslara Tuzla halkı da alkışlarla destek verdi.

Tuzla iskele meydanında yapılan basın açıklamasını Tuzla Halkı adına Deniz Sümer yaptı. Sümer yaptığı açıklamada AKP iktidarının on yıllık siyasi geçmişinde ülke halklarını ileriye taşıyan herhangi bir kararın bulunmadığını belirterek, “Daha çok yakın zamanda Sivas’ın katillerini, Kemal Türkler’in katilini, 7 TİP’li gencin katillerini salıveren AKP iktidarı birkaç gün önce yaşadığımız Malatya saldırısına, Çorum’da yaşananlara ve Ayazağadaki Kürt işçilere yapılan saldırılara alan açmaktadır. Kardeşler AKP iktidarı katillerini birer birer salıvermektedir. Bunun siyasi karşılığı ise katillere, hırsızlara, çetelere, halk düşmanlarına özgürlük anlamı taşımaktadır. Malatya-Sürgü’deki Alevi kardeşlerimizin yalnız olmadığını, Ayazağa’daki Kürt emekçilerinin yanında olduğumuzu ülke genelinde yapılan örgütlü eylemliliklerle göstermiş bulunuyoruz. Bu eylemlerimiz bir uyarı niteliğindedir” dedi.

ESKİŞEHİR’DE ALEVİLERE BARİKAT

Geçtiğimiz günlerde yaşanan Malatya’daki saldırıyı Eskişehir Gültepe Mahallesi halkı protesto etti. Cemevi önünde bir araya gelen halk burada sık sık “Ne Alevi, Ne Sünni Yaşasın Halkların Kardeşliği”, “Sürgü Halkı, Yalnız Değildir”, “Faşizme Karşı, Omuz Omuza” sloganları attı. Cemevi önünden çarşı merkezine yürümek isteyen 500’ü aşkın kişi mahalle çıkışında engellendi. Uzun bir aradan sonra bu kadar kalabalık yapılan eylemi polis barikat kurarak engelledi. Yapılan engelleme buradaki kitle tarafından protesto edildi. Polisle halk arasında küçük çaplı bir arbede yaşanırken, birçok kişi “AKP vekilinin çocuğu karşısında sıraya geçilirken, bizim karşımızda niye böyle duruluyor?” diye tepki gösterdi. Burada yapılan konuşmalarda Malatya’da yapılan saldırı kınanırken, daha örgütlü olunması gerektiği belirtildi. Mahallede bulunan Cemevi Vakfı Başkanına da tepki gösterilirken, mahalleli “Artık kendi başkanımızı seçmeliyiz” dedi. Barikatın açılmaması üzerine burada bekleyen mahalleli polise tepki gösterdi. Bir süre sonra cemevi önüne tekrar giderek burada basın açıklamasını gerçekleştirdi. Basın açıklamasında Malatya’daki saldırının sorumlusunun AKP hükümeti olduğu belirtildi. (EVRENSEL)

EN SON EKLENENLER