Aleviler 30 Eylül’de büyük bir miting gerçekleştirecek!

Türkiye’de bulunan üç büyük Alevi federasyonu bir araya gelerek 30 Eylül 2012’de Ankara’da büyük bir miting yapma kararı aldı.

Alevi Bektaşi Federasyonu Genel Başkanı Selahattin Özel, Alevi Dernekler Federasyonu Genel Başkanı Hüsniye Takmaz ve Alevi Vakıflar Federasyonu Genel Başkanı Doğan Bermek, ortak bir basın açıklaması yaparak AKP baskılarına karşı 30 Eylül’de Ankara’da olacaklarını açıkladı.

Asimilasyon politikası yürütülüyor Üç federasyon başkanının imzasıyla duyurulan ortak açıklamada, AKP hükümetinin “Alevi Açılımı” kavramını kullanmasına karşın inkar ve asimilasyon politikasında ısrar ettiği belirtilerek, “Başbakan, TBMM Başkanı, Diyanet İşleri Başkanı ve son olarak da Yargıtay ağız birliği etmişçesine inkar ve asimilasyon politikası yürütüyor” denildi.

Dindar, kindar ve iyi çocuklar Adıyaman’dan başlayarak, İzmir, Erzincan, Gaziantep ve Didim’de “Bir gece ansızın” kapıların işaretlenmesi hakkında hükümet yetkililerinin gayri ciddi, rencide edici tavırlarının soruna nasıl bakıldığının göstergesi olduğunun belirtildiği açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Kapılarımızın işaretleyenler kimdir? Bunlar hakkında neden şu ana kadar yasal bir işlem yapılmamıştır? Hükümet yetkilileri “İşaretlemeleri çocuklar yapmış!” beyanatı verdiler. Madem hükümet yetkilileri “İşaret koyan çocukları biliyor” neden her hangi bir işlem yapılmıyor? Yoksa bunlar Başbakanın murat ettiği “Dindar, kindar ve iyi çocuklar” mıdır?

29 Temmuz 2012 günü Malatya’nın Sürgü Beldesinde Alevilere yönelik yeni bir katliam girişimi yapıldı! Sürgü’deki katliam girişimine “Sıradan bir olay!” diyen hükümet sözcüsünün, saldırganların kimliği ve eşkali bilindiği halde şu ana kadar yasal bir işlem yapılmamış olmasına verecek cevabı var mıdır? Saldırganlar Sürgü’de yeni bir Maraş, Çorum, Madımak denemesi yaparken dikkat çekici olan hiçbir kişi hakkında yasal bir işlem yapılmamış olmasıdır! Provokatörler elini kolunu sallayarak dolaşmakta ve yeni saldırı planı yapmaktadır.”

Alevilerin gücü sokağa taşınacak Bütün bunlar yaşanırken olayları duymayan, görmeyen Başbakanın Suriye’ye yönelik tehditlere devam ettiğine değinilen açıklamada, Başbakanın ateşle oynadığı ifade edildi.

“Tarih boyunca “Alevilerin katli vaciptir!” diyen Şeyhül İslamlık devşirmesi Diyanet İşleri Başkanlığı’nın fetvalarını bize dayatan TBMM Başkanı “Egemenliği kayıtsız şartsız DİB’e” vermiştir” denilen açıklamada,  Alevilerin gücünün sokağa taşınacağı belirtilerek, 2012- 2013 Öğretim yılı başlangıcında okullarda ve Milli Eğitim Müdürlükleri önünde “Laik, demokratik, bilimsel eğitim” için eylemler yapılacağı duyuruldu.

Sıhhiye Meydanı’nda miting Açıklamanın sonunda eylem çağrısı yapılarak şu ifadelere yer verildi:

30 Eylül 2012 Pazar günü yani TBMM’nin açılışından bir gün önce Türkiye genelinden Ankara’ya yürüyeceğiz ve Sıhhiye Meydanında demokratik haklarımız için miting yapacağız. Katliam girişimlerine, “Zaman aşımı” kararlarına, zorunlu ve “Seçmeli” dayatmalara karşı meşru, demokratik eylemler yapacağız. Alevi toplumu ve Türkiye’nin ötekileştirilmiş mazlumları için çok önemli bir birlik sağladık. Türkiye’de örgütlü üç Alevi federasyonu olarak bir araya geldik, eylem ve etkinliklerimizi birlikte yapacağız.

Türkiye’nin geldiği bu günkü kaos ortamından derin endişe duymaktayız. Kaos ortamının sorumlusu bizzat devlet yetkilileri ve Başbakanın kendisidir. Bizler Türkiye’de ve uluslar arası kamuoyunda, insan hakları kurumlarında meşru, demokratik haklarımızı kullanacağız. Bu tarihi sorumluluklarımızı yerine getirmesek “Kerbela bizden davacı olur!”

(soL – Haber Merkezi)

EN SON EKLENENLER