“Cemevi’ni ben yaptım, hayır ben!”

ESRA KOÇAK-ANKARA

Ankara’nın Batıkent semtinde yaşayan Alevi yurttaşlar, belediyenin semtteki bir binayı tamir edip kullanmalarını salık vermesiyle kendilerine imece usulu bir Cemevi yaptı. Ancak Yenimahalle Belediyesi daha sonra Pir Sultan Abdal Kültür Derneği ve derneğin Yenimahalle Şube Başkanı Cevayir Canpolat hakkında, “kaçak inşaat yapmaktan” suç duyurusunda bulundu. Bunun üzerine Ankara 19. Sulh Ceza Mahkemesi’nde dava açıldı.

Önceki gün görülen duruşmaya sanık Canpolat’a destek vermek amacıyla Cemevinin yapımında bulunan yaklaşık yüz kişi ile CHP Ankara Milletvekili Gökhan Günaydın da katıldı. Canpolat, tek başına Cemevini yapmasının imkansız olduğunu belirterek, “Halkın öncülüğünde yapılan bir şeydir. Burayı tamir ettik ve Cemevi yaptık. Halkın Cemevi yapmış olması bir suç olamaz. Bu bir haktır” dedi.  Sanık avukatları, binanın yurttaşların tüm hizmetlerini karşıladığını, ayrıca belediyeden elektrik ve su bağlandığını, bu nedenle yasallığının kabul edildiğini belirtti.

İZLEYİCİLERDEN SANIĞA DESTEK
Bu sırada mahkeme salonundaki izleyicilerden Sayit Ali Akbük, “Sadece o değil. Ben de oradaydım” dedi. Bunun üzerine Hakim Ahmet Turgut Tuncay, izleyici duruşmanın düzenini bozduğu için salondan çıkmasını istedi.

Ardından mahkeme salonundaki yaklaşık 50 izleyici teker teker, “Ben de oradaydım” diyerek, durumu protesto etti. Hakim, ısrarlı bir şekilde Akbük’ün dışarı çıkmasını isteyince, CHP Milletvekili Gökhan Günaydın, “Şu an bu vatandaş hiçbir şey yapmıyor. Sizin onu dışarıya çıkarma hakkınız yok. Çünkü düzeni bozmuyor” dedi. Hakim, milletvekili Günaydın’a kim olduğunu sorduktan sonra, olayı tutanağa  “Milletvekili olduğunu beyan eden Gökhan Günaydın’ın da müdahale ettiği görüldü” diye geçirdi.

‘SİZLERE SAYGI DUYUYORUM’
Bir süre devam eden tartışmalardan sonra, Akbük salondan çıkarken, “Duygularıma kapıldım hakim bey. Mahkemeye saygı duyuyorum ve dışarıya çıkıyorum” dedi. Bunun üzerine Hakim, “Biliyorum ve yaptığını harekete saygı duyuyorum. Sizlere saygı duyuyorum” dedi. Salonda geçen bu tartışmaların sonunda Hakim, Yenimahalle Belediyesi’ne  yazı yazılarak semt sakinlerinin arsa talep edip etmediklerini ve binanın yeniden yapılıp yapılmadığının sorulmasına karar vererek duruşmayı erteledi.

‘YARGILANAN ALEVİLİK İNANCIDIR’

Duruşmadan sonra adliye önünde basın açıklaması yapan Canpolat, “Yargılanan alevi inancıdır. Alevilik mahkemelerce, yasalarla tarif edilemez. Alevilerin Cemevi yapmaları kadar doğal bir şey yoktur.  Cemevi hakkımızdır alacağız” diyerek, bir sonraki duruşmaya herkesin gelerek destek vermesini istedi.

Birgün Gazetesi

EN SON EKLENENLER