DDK’nın dikkatine;

Sivas Madımak Otel’de 35 aydın ve sanatçının katledilmesinin üzerinden 19 yıl geçmesine rağmen faillerinden hala hesap sorulmadı. Hesap sorulmadığı gibi dava zaman aşımına uğratılıp hasır altı edildi. Devlet yıllarca katliamın üstünü örterken, Cumhurbaşkanı Gül, STK’lerin talepleri üzerine Devlet Denetleme Kurulu’nu katliamın araştırılması için görevlendirdi.

Katliam bile demekten kaçınan Cumhurbaşkanlığı’ndan yapılan açıklamada konuya ilişkin şu bilgiler verildi: “‘Madımak hadisesine müdahil olan tüm kesimlerde; olayların gerçek mahiyetinin algılanması/kavranması ve çıkarılan sonuçlar itibarıyla derin bir belirsizlik ve kuşku mevcuttur.’’

Koman ve Tolon’a dikkat

Sivas Katliamı’nın 18. yıldönümünde ortaya çıkan Özel Harp Dairesi bünyesinde çalışan Üsteğmen H.Ç, katliamın devlet eliyle nasıl gerçekleştirdiğini 2 Temmuz 2011’de gazetemize anlatmıştı. H.Ç., “Madımak’ı biz yaktık” demişti. İşte H.Ç.’nın anlatımlarından bazı bölümler: “Biz Erzincan’da Poligon Birliği’ndeydik. O zaman Teoman Koman vardı. Ordu komutanı bizzat gelip bir birimin Sivas’a gitmesi gerektiğini söyledi. Katliamdan iki gün önce helikopterle geldik ve Sivas’a 11 km kala bir mezraya indik. Halkın arasına girip onları otel çevresine topladık. Bir arkadaş bir mermi sıktı. Arkasından molotoflar daha sonra insanlar otelin içerisine girmeye çalıştı. Halkı ateşledik. Direkt emir aldığım kişi 93’te Teoman Koman, arkasından Osman Önal geldi. Fikret Altıoklar, Hasan, Atilla Uğur, Hurşit Tolon de vardı.”

İlk önce sanıklar yakalansın

Davanın müdahil avukatlarından Avukat Şenal Sarıhan, davanın zaman aşımı kararı verilerek düşürülmesinin üzerinden 9 ay geçmesinden sonra Cumhurbaşkanı’nın bu yönde bir karar vermesini değerlendirdi. 19 yıldır katliam hakkında herhangi bir girişimde bulunmayan Sivas’taki 114 STK’nin çağrısı üzerine Cumhurbaşkanı’nın olayın yeniden incelenmesi için talimat vermesinin bir anlam ifade etmediğini ifade eden Sarıhan, bu talimatın “Dostlar alışverişte görsün” mantığı ile verilmiş olduğunu söyledi. Sarıhan, hiçbir zaman davanın yurtdışındaki sanıklarını yakalamak için bir girişimde bulunulmadığına dikkat çekti. Sarıhan, DDK’ye verilen talimat hakkında “Bu talimat yoluyla bir takım ipuçlarının elde edilmesini isteriz. Aksi halde bir sonuç alınamayacağı açıktır” dedi. (Özgür Gündem)

EN SON EKLENENLER