Geçmez: “alevi İnancında Muharrem İftarları Yoktur

Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı Genel Başkanı Ercan Geçmez, Muharrem iftarları düzenleyerek inançlarına hakaret edildiğini savunarak, “Alevi inancında Muharrem iftarları yoktur” dedi.

Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı Genel Başkanı Ercan Geçmez, Muharrem iftarları düzenleyerek inançlarına hakaret edildiğini savunarak, “Alevi inancında Muharrem iftarları yoktur” dedi.

Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı Adana Şubesi tarafından Adana’da aşure günü etkinliği düzenlendi. Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı Genel Başkanı Ercan Geçmez, yaptığı konuşmada çarpıcı açıklamalar yaptı. Geçmez, “İki gün önce Türkiye Cumhuriyeti Devleti Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, imam hatiplerle ilgili gözyaşı döküp şükürler olsun imam hatipler özgürlüğüne kavuştu diyor. Sayın Arınç’a sözüm var bir gün deriz ki bizde ‘cemevleri Alevilerin ibadethaneleri olacaktır’. Türkiye’de ısrarla devletin dini dayatılıyor vatandaşlara. Ondandır sevgili canlar Diyanet İşleri Başkanlığı’nın kaldırılmasını istiyoruz. Ülke o zaman laik olabilir ve biz her platformda dile getiriyoruz Aleviler özgürleşmedikçe Sünniler özgürleşemez. Bunu söylediğimiz zaman önünüze tekke ve zaviye yasaları getiriliyor. Hiç kimse şunu aklına getirmesin Cumhuriyet’le hesaplaşmak için, Alevileri kullanma cesaretine sahip olmasın. Buna asla müsaade etmeyiz Alevilerin sorunu tekke ve zaviyeler yasası değildir. Alevilerin sorunu anayasal sorundur çok rahatlıkla çözülebilecek bir sorundur” dedi. Geçmez, Alevi inancında Muharrem iftarlarının olmadığını ileri sürerek şöyle devam etti:

“Bize Muharrem iftarları düzenlemeyin, Muharrem iftarı düzenleyerek bizim inancımıza hakaret etmeyin. Alevi inancında Muharrem iftarları yoktur. Bilmiyorsanız Alevilerin söylediklerine inanın ona göre hareket edin. Sayın Cumhurbaşkanımız bazı Alevi derneklerini çağırarak bir iftar verdi. Gönül isterdi ki Sayın Cumhurbaşkanımız Türkiye’deki 15 milyona yakın, Alevilerin yaşadığı bir ülkede onların sorunlarıyla ilgili, Muharrem’den önce tarafsızlığını gösterebilmesi için ‘gelin bakalım Alevi yurttaşlar, nedir sorunlarınız ben çözmek istiyorum’ diyebilsin. Ama bunu yapmayarak Sayın Cumhurbaşkanımız geleneğimizde olmayan bir iftar yemeğine ilahiyatçılardan tutun, diyanete kadar herkesi davet edip iftar verdi. Ama bu biz değiliz. Sayın Cumhurbaşkanına bu aklı kim verdi ona buradan seslenmek istiyorum. Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanından bir tek isteğimiz vardır, o da laik ve demokratik Türkiye için tarafsız olması, inançlarımıza saygılı olması, sorunlarımızı bizzat bizden dinlemesi.”

Geçmez, Cumhurbaşkanı tarafından Sivas Madımak Oteli’nde çıkan yangını araştırması için Devlet Denetleme Kurulu’nu görevlendirdiğini ancak çok geç kalındığını belirterek, “Biz bundan bir sonuç çıkmasına bekliyoruz ama ümidimiz az” dedi.

CHP Genel Başkanı Gürsel Tekin ise İslam dininin barış dini olduğunu bütün dünyada barışın hakim olması gerektiğini söyledi.

CHP İstanbul Milletvekili Sabahat Akkiraz da konuşmalardan sonra bir konser verdi.

EN SON EKLENENLER