Kara Maraş’a Girişler Engelleniyor

Maraş Katliamı’nın 34. yılı dolayısıyla yapılmak istenen anmalar AKP engeliyle karşılaştı.

15 ilden çevik kuvvet getirildi
Başta İstanbul, Adana, Kayseri, Gaziantep, Osmaniye ve Şanlıurfa olmak üzere toplam 15 kentten Maraş’a çevik kuvvet ekipleri geldi. Çevik kuvvet ekipleri Maraş merkez ve çıkışında, İl Jandarma Komutanlığı’na bağla ekipler de Narlı beldesinde anma etkinliğini engellemek için görev almış durumda.

Valiliğin engellemesi protesto edildi
Valiliğin gerekçe göstermeden izin vermemesine karşın anma için Maraş’a gitmeye kararlı olan Alevi örgütleri Narlı ve Pazarcık ilçelerinde durduruldu. İlçelerde bunlar olurken dün geceden kente gelen 200 kişilik bir grup, sabah, Belli Otel’in önünde anmaya izin vermeyen Kahramanmaraş Valiliği’ni kınayan bir basın açıklaması yaptı.

Alevi Bektaşi Fedarasyonu’na bağlı kuruluşlar ve Maraş’taki Alevi dernekleri ile Alevi Bektaşi Konfederasyonu aracılığıyla Avrupa’dan gelenlerin oluşturduğu grup, bu açıklamanın ardından çeşitli illerden gelerek Narlı’da bekleyenlerle buluşmak üzere kent merkezinden ayrıldı. Kentin yerlisi Aleviler ise Gar Meydanı’nda bir süre bekledikten sonra Narlı’ya hareket etti.
Otobüsler durduruluyor
Muhalefet.org’da yer alan habere göre anma için otobüsler durdurulmaya devam ediyor. Maraş Katliamı’nın 34. yıldönümü nedeniyle aralarında CHP Dersim Milletvekili Hüseyin Aygün, BDP Diyarbakır Milletvekili Nursel Aydoğan ve Maraş Milletvekili Durdu Özpolat, Alevi kurumları, demokratik kitle örgütleri ve siyasi parti temsilcilerinin de bulunduğu kişinin içinde olduğu çok sayıda araç Maraş’ın Pazarcık ilçesine bağlı Narlı beldesinde polisler tarafından durduruldu. Ankara, Çorum, Mersin, Adana, Malatya, Sivas, İstanbul, Afyon ve İzmir’den gelen konvoylar bekletiliyor.

Maraş’ta 34. yılı geride kalan katliamı protesto etmek ve katliamda yaşamını yitirenleri anmak üzere Ankara’dan Maraş’a gitmek isteyen otobüslere hareket izni verilmedi.

Konuya ilişkin bilgi aldığımız PSAKD Genel Başkanı Kemal Bülbül, uyduruk gerekçelerle araçların engellendiğini belirtirken, otobüs firmalarının da araç verilmemesi için tehdit edildiğini ifade etti.

Polisten evrak eksik yalanı
Ankara’da Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Batıkent Cemevi önünden Kahramanmaraş’ta yapılacak olan ‘Maraş Katliamı’ anma törenlerine katılmak için yola çıkmaya hazırlanan otobüs polis ekipleri tarafından engellendi.

Uygulamanın kanunsuz olduğunu ve vatandaşların seyahat hakkının gasp edildiğini savunan CHP Milletvekili Levent Gök, isimlerini istediği polislere kimlik kontrolü yaptı. Aracın yapılan kontrolde yola çıkmak için belgesinin eksik olduğunu iddia eden trafik polislerinin yanına giden Levent Gök, polislerin sürücüden aldığı evrakları alarak sürücüye teslim etti. Trafik polisinin oradan gitmesini isteyen Gök’e, polisin yanıtı ise “Emirle geldik. Emirle Gideriz. Emri biz sizden almadık.” oldu.

Polis ekipleri CHP Milletvekili Levent Gök’ün ısrarları üzerine otobüsün evraklarını tekrar kontrol ettirdi. Tekrar yapılan kontrollerde aracın sigorta poliçesinin süresinin dolmadığı ve herhangi bir evrakının eksik olmadığı tespit edildi. Yapılan görüşmelerin ardından otobüsün yola çıkmasına izin verildi. Cemevi önünde toplanan vatandaşlar, otobüsü alkışlarla uğurladı.

Suriyeli mülteciler, güvenlik sorunu ve provokasyon…
ANF’nin haberine göre, otobüslerin toplu çıkışlarına izin vermeyen polis, gerekçe olarak İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin’in “Suriyeli mültecilerin Maraş’ta oluşu, anma için kente gidecekler için ‘güvenlik’ sorunu ve yasadışı örgütlerin provokasyon yapacağı” iddiasıyla valilere yolladığı genelgeyi gösterdi.

PSAKD, Erenler Derneği ve Alevi Kültür Derneği’nin 34. yılı geride kalan Maraş’ta katliamının yıldönümünde gerçekleştireceği anma etkinlikleri yine bahaneler üretilerek engellenmek isteniyor. İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin’in valiliklere yolladığı genelgeyle Maraş’a gidilecek yerler başta olmak üzere tüm kentlerden Maraş’a gidişlere izin verilmiyor. Gerekçe olarak ise “Suriyeli mültecilerin Maraş’ta oluşu, anma için kente gidecekler için ‘güvenlik’ sorunu ve yasadışı örgütlerin provokasyon yapacağı” ileri sürüldü.

Maraş’a anma etkinliklerine katılmak üzere Ankara’nın Mamak İlçesi’ndeki Tuzluçayır Mahallesi’nde bulunan Anadolu Kültür ve Araştırma Derneği’nin (AKA-DER) araç kaldırma alanı polislerce ablukaya alındı. AKA-DER’in tek otobüsle Maraş’a hareket edeceği yere gelen Ankara Emniyet Müdürlüğü Güvenlik Şube ekipleri, İçişleri Bakanlığı’nın genelgesi olduğu gerekçesiyle otobüsün hareketine izin vermedi.

Polisin, illerden toplu çıkışlara izin verilmeyeceğini bildirmesi üzerine alanda bulunanlar PSAKD’nin kaldıracağı otobüslerle Maraş’a gitmek üzere Yenimahalle ilçesine geldi

EN SON EKLENENLER