Demokratik Dersim Birlikleri Federasyonu kuruldu

dersim_federasyonu2 yıllık bir çalışmanın sonunda 5 dernek ve 13 komitenin katılımıyla 9 Şubat 2013 tarihinde Almanya’nın Frankfurt kentinde 46 delegenin katılımıyla yapılan kongrede tüzüğün kabul edilmesiyle Almanya Demokratik dersim Birlikleri Federasyonu kuruldu.
Kongreye katılan Demokratik Alevi Federasyonu temsilcisi de bir konuşma yaptı.
Kongereye katılan misafirlerin ve delegelerin konuşmasının ardından faaliyet raporunun okunması ve oylanmasından sonra Tüzük üzerinde madde madde oylamaya gidildi.
Tüzüğün oylanmasının ardından Almanya Demokratik Dersim Birlikleri Federasyonu yönetim kurulu belirlendi. Yönetim Kurulu üyeliklerine
Erkan Karakaplan, Hıdır Kocamış, Hayri Karagöz, Ali Tacer, Salman Çimen, Yakup Ateş, Sevgül Gel, Zülfü Güneş, Şivan Hanoğlu, Haydar hambayat seçildiler.
Avrupa ülkelerindeki Dersimlilerin etnik kimliğine, kültürel ve, tarihsel değerlerine ve diline sahip çıkmak, korumak, geliştirmek ve yabancı kamuoyuna tanıtmak, Dersim’in ekolojik ve demografik yapısına yönelen tehlikelere karşı durmak amacıyla kurulan federasyon, Dersim’deki sözlü kültürün korunması ve yazılı hale getirmesini sağlayacak çalışmalar yapacak ve Dersimlilerin anadillerinde basın, radyo, televizyon yayınları ve arşivlemesinin yanı sıra Dersim’de konuşulan yerli dillerin gelecek nesillere aktarılması için akademik çalışmalar yürütecek.

EN SON EKLENENLER