Sürgü’de Alevi Ailenin Saldırı Davasına Devam Edildi

Doğanşehir ilçesine bağlı Sürgü beldesinde Ramazan ayında Alevi ailenin saldırıya uğramasıyla ilgili davanın bugünkü duruşmasında, müdahil avukatlar reddi hakim talebinde bulundu.

Doğanşehir ilçesine bağlı Sürgü beldesinde Ramazan ayında Alevi ailenin saldırıya uğramasıyla  ilgili davanın bugünkü duruşmasında, müdahil avukatlar reddi hakim talebinde bulundu.

Duruşma, tarafların kalabalık olması nedeniyle Doğanşehir Belediyesi’ne ait düğün salonunda görüldü. Duruşma dolayısıyla ilçe girişi ve düğün salonu çevresinde yoğun güvenlik önlemleri alındı.

Sanık ve mağdurlarla yakınlarının katıldığı duruşmada, Mahkeme Hakimi Meltem Caner, müdahil ve sanık avukatlarının taleplerini aldı. Mahkemenin isteği üzerine duruşmanın zabıtları Malatya 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nden görevlendirilen katip tarafından tutuldu.

Müdahil avukatlardan Ali Hamamcı, Hakim Caner’in davadaki tarafsızlığını yitirdiğini, bu aşamadan sonra tarafsız bir yargılama yapmasını beklemediklerini savundu. Hamamcı, “Bir önceki celse alınan sanık ifadeleri silinmişti. Biz bu ifadelerin kasten mi yoksa sehven mi silindiğine dair bilgi istemiştik. Adalet Bakanlığı Bilgi İşlem Dairesi Başkanlığı’ndan gelen yazıda, ‘yapılan tüm incelemeler sonucunda kayıtların silindiği tespit edilmiştir’ yazılmaktadır. Bu nedenle daha önce siz ve mahkeme katibi hakkında suç duyurusunda bulunduğumuzu da hatırlatarak, dava üzerindeki tarafsızlığınızı yitirdiğinizi belirtiyor ve reddi hakim talebinde bulunuyoruz” diye konuştu.

Ayrıca duruşmaya katılan bazı Alevi derneklerinin avukatları da yapılan saldırının Alevilere yönelik olduğunu iddia ederek, davaya müdahil olma talebinde bulundu. Hakim Caner, avukatların müdahillik taleplerini reddetti.

Reddi hakim talebinin hakim görüşü eklenerek Malatya Nöbetçi Ağır Ceza Mahkemesi’ne gönderilmesini kararlaştıran Caner, mahkemenin vereceği karar doğrultusunda sanık ifadelerinin yeniden alınmasına, bu aşamada duruşmaya devam edilemeyeceğine karar verdi.

Duruşma tarihi Nöbetçi Ağır Ceza Mahkemesi’nin kararı sonrasında belirlenecek.

Sürgü beldesinde Ramazan ayında Alevi ailenin saldırıya uğradığı iddiasına ilişkin açılan dava kapsamında, 58 sanığın yargılanmasına 10 Aralık 2012 tarihinde başlanmıştı. Duruşmada, sanıkların ifadeleri alınırken, bilgisayardaki kayıtlar silinmiş, mahkeme hakimi Meltem Caner, Ulusal Yargı Ağı Bilişim Sistemi

(UYAP) üzerinden yapılan kayıtların kasıtlı mı, sehven mi silindiğinin incelenmesine karar vererek, duruşmayı ertelemişti

EN SON EKLENENLER