Aleviler İçin Meclis Araştırması İstedi

alevi

Barış ve Demokrasi Partisi’nin (BDP) tutuklu Şırnak Milletvekili Faysal Sarıyıldız, Alevilerin yaşadıkları sorunların tespiti ve cemevlerinin ibadethane statüsüne kavuşabilmesi için Meclis araştırması istedi.

Diyarbakır D Tipi Cezaevi’nde tutuklu bulunan Sarıyıldız, Alevilerin Türk İslam sentezi ile ‘inanç terbiyesi’nden geçirilmek istendiğini iddia etti. Alevlerin kutsal mekan olarak gördüğü cemevlerinin ibadethane statüsüne kavuşabilmesi için Meclis araştırması açılmasını isteyen Sarıyıldız, BDP Grup Başkanvekiliİdris Baluken aracılığı ile Meclis’e araştırma önergesi sundu.

Diyanet İşleri Başkanlığı’nın kaldırılması ve cemevlerinin ibadethane olarak yasal statüye kavuşturulması için yıllarca bütün platformlarda mücadele ettiğine belirten Sarıyıldız, ‘tek din Müslümanlık, tek dil Türkçe, tek ırk Türk’ paradigması ile ülkeyi yönetenlerin yıllarca bu ülkeye tek tipliliği dayattığı gibi farklı etnik ve inanç gruplarını reddederek çok kültürlülüğü bölünme fobisine dönüştürdüğünü iddia etti.

Hükümetlerin Alevilerin temel taleplerini bir hak hukuk sorunu, bir eşit yurttaşlık hakkı istemi olarak ele almak yerine, soruna resmi ideolojinin Sünni perspektifi ile yaklaşım gösterdiğini öne süren Sarıyıldız, Alevilere yönelik Sünnileştirme politikalarının halen günümüzde de devam ettiğini savundu.

Türkiye’de yaklaşık yüz yıllık devlet geleneğinin sürekli olarak Kürtlerin, Lazların, Arapların, Süryanilerin, Ermenilerin ve Alevilerin kendilerini nasıl tanımlamaları gerektiği konusunda dayatmacı ve inkarcı bir siyasetin yürütücüsü olduğunu ileri sürdü.

EN SON EKLENENLER