Tuğluk: Dağyalangoz köyünün sorunları Alevi olduklarından mı çözülmüyor?

aysel_tuglukVan Milletvekili Aysel Tuğluk, Adıyaman’ın Tut ilçesine bağlı Dağyalangoz köyünün sorunlarını TBMM’ye taşıdı. Tuğluk, “Alevi köyü olduğundan mı ayrımcılık yapılıyor” diye sordu.

Van Milletvekili Aysel Tuğluk, İçişleri Bakanı Muammer Güler’in yanıtlaması istemiyle verdiği soru önergesi dilekçesinde, Adıyaman’ın Tut ilçesine bağlı Dağyalangoz köyünün ciddi anlamda su, okul ve sağlık ocağı problemlerinin bulunduğunu kaydetti. Civar köylerin tamamına devlet eli ile su şebekesi çekilmiş olduğunu ve yıllardan beridir tüm evlerde su şebekesi yolu ile içme suyu tüketilmekte olduğunu belirten Tuğlul, “Dağyalangoz köyü ise suyunu bir kaynak suyundan temin etmektedir. Kaynak suyunun aktığı çeşmenin yakınında evler ve ahırların mevcut olmasından dolayı suyun son derece kirli olduğu tespit edilmiştir. Su ölçümü yapıldığında da yetkililer tarafından köylülere söz konusu suyun ‘hayvanlara dahi içirilemeyecek denli kirli’ olduğu ifade edilmiştir. Tüm çevre köylere su götürüldüğü halde yıllardır yapılan başvurulara rağmen Dağyalangöz köyünün su sorunu halen çözülmemiştir” ifadelerini kullandı.

Tuğluk, Bakan Güler’e şu soruları yöneltti:

“Tüm çevre köylere su götürüldüğü halde Dağyalangoz köyünün su sorununun çözülmemiş olmasının nedeni nedir? Alevi köyü olduğu bilinen Dağyalangoz’daki sorunların çözümü konusunda eşitsiz, ayrımcı ve köy halkını mağdur edici nitelikteki bu uygulamaların dayanağı nedir?

Çorum, Sivas, Tokat, Amasya ve Yozgat’ta birçok Alevi köyünün taleplerinin çözülmeyerek göçe zorlanmasında olduğu gibi, Dağyalangoz köyünün de su, okul ve sağlık ocağı konusundaki sorunlarının giderilmeme nedeni göç ettirme ve asimilasyon politikaları mıdır? Dağyalangoz Köyü’nde yaşanan su, sağlık, eğitim gibi sorunların kaynağı geçmişteki bazı olumsuz uygulamaların devamı mıdır? Bakanlığınıza ulaşmış başkaca bu yönlü şikayetler var mıdır? Köy halkının maruz kaldığı olumsuzlukların giderilmesi ve ayrımcı uygulamaların önlenmesi için Bakanlığınız tarafından yapılan bir çalışma var mıdır?

Yetkililer tarafından köy halkına “eğer köye cami yapılırsa tüm sorunlar çözülür” şeklinde sürekli baskı yapıldığı iddiaları doğru mudur?”

OKULUN YIKILMASI

Tuğluk, Dağyalangoz köyünin okuluyla ilgili gelişmeyi de Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı’ya sordu. Köyün okuluna çürük raporu verilmiş olduğunu ve okulun yıkılmak istendiğini de gündeme getiren Tuğluk, “İddialara göre yıkılan köy okulunun yerine yeni bir okul inşa edilmeyecek ve Dağyalangoz köyünün öğrencileri 3 kilometre ötedeki bir başka köy okuluna yönlendirilecektir. Ancak köy halkı okulun yıkılmasını istememektedir. Köy Ahalisinin gerekli malzemeleri temin edip okulu yeniden inşa etme talebine ise valilik tarafından yanıt verilmemektedir” bilgilerini verdi.

Tuğluk, Bakan Avcı’ya ise şunları sordu:

“Çürük raporu verilen Dağyalangoz köy okulu yıkıldığı takdirde yerine yeni okul yapılacak mıdır?

Köy halkının gerekli malzemeleri temin edip köy okulunu bizzat yeniden inşa etmeye yönelik talepleri neden kabul görmemiştir?”

EN SON EKLENENLER