Kürt, Alevi ve Ermeni olmaları tesadüf mü?

elazizfotobabaAdı Özer Baran, henüz 20’li yaşlarındaydı. Bir sabah ailesine kışladan gelen telefonda intihar ettiği söylendi. Özer Baran, son on yılda askerde intihar ettiği iddia edilen 967 gençten sadece biri. 3 Eylül 2009’da, Kocaeli’de askerliğini yaptığı sırada ailesi ölüm haberini alır. O günden bu yana suskun kalan baba Aydın Baran, er Mazlum Aksu’nun askerde ‘intihar’ ettiği haberleri gazetelerde yayınlanınca, dört yıllık suskunluğunu bozarak konuşmaya karar verdi.

Gazetemize konuşan baba Aydın Baran, ne zaman askerde intihar ettiği iddia edilen bir gencin haberini alsa acılarının tazalendiğini anlatıyor. Aydın Baran, askerde intihar ettiği iddia edilen gençlerin çoğunun Kürt, Alevi ve Ermeni gençlerinden oluşmasının tesadüf olmadığını  düşündüğünü belirterek  “Biz de Dersimli Alevi ve Kürt bir aileyiz. Ben oğlumun intihar ettiğine inanmıyorum” dedi.

OLAYDAN BİR GÜN ÖNCE GÖRÜŞTÜM

Acemi birliğini Isparta’da komando er olarak yapan oğlu Özer Baran’ın koluna yaptırdığı dövmeden dolayı refüze edildiğini söyleyen baba Aydın Baran “Oğlum ilk olarak Antalya’ya ardından da Kocaeli’ye gönderildi. Bundan bir ay sonrada oğlumun ölüm haberi geldi” dedi. Oğlunun, erkek kuaförü olduğunu, işinde gücünde sorunsuz bir evlat olduğunu belirten  Aydın Baran, “Olaydan bir gün önce internetten görüntülü olarak oğlumla görüştüm. Hiçbir sorunu yoktu, ertesi sabah komutanları sabah 08:00’da intihar girişiminde bulunduğunu  hastaneye kaldırıldığını söylediler’’ dedi.

TELEFON KUŞKULARIMI ARTTIRDI

Haberi alır almaz İstanbul’a GATA’ya gittiğini anlatan baba Baran yetkililerin ‘Oğlunuz vefaat etti. Sol omzuna G-3’le ateş ederek intihar etmiş’ dediler diye anlatıyor. Evlerini telefonla arayan Erzincanlı bir askerin ‘Elazığ’a geleceğim ve gerçekleri size anlatacağım’ dediğini ama bir daha kendisininden haber alamadıklarını aktaran baba Baran bu görüşmenin oğlunun intihar etmediğine dair kuşkularını arttırdığını ifade etti.

Henüz askerliğini yapmamış iki oğlu daha olduğundan dolayı bu olayı yaşadıklarını sineye çekerek dört yıldır sustuğunu belirten Aydın Baran “Yakın çevresimizden en az on tane gencin askerde intihar ettiği iddia edildi. Bu çocukların hepsinin de ortak özelliği Kürt ve Alevi olmaları. Bu ortak özelliğin nedenlerinin açıklanması gerektiğini düşünüyorum” dedi.

Asker Hakları Derneği ile iletişime geçmek istediğini söyleyen Baran, yaşadığımız bu acının kuşkuya yer kalmayacak şekilde aydınlatılması gerektiğini belirtti. 

EN SON EKLENENLER