‘Aleviler dışlanıyor’ iddiasına tepki

dersim-insa-dernegiDersim’i Yeniden İnşa Cemiyeti ve Almanya Dersim 37-38 Soykırım Karşıtı Derneği yazılı bir açıklama ile Kürt Halk Önderi Öcalan’ın çözüm projesine destek verdi. Her iki kurum Öcalan’ın açıklamasında Alevilerin dışlandığını ileri süren kesimlere de tepki göstererek, “Öcalan ve Hareketi olmasaydı bugün Alevilik konuşulmazdı” dedi.

Öcalan’ın 2013 Newrozu’nda yaptığı açıklamayı “Anadolu ve Mezopotamya halklarının barış, demokrasi ve birlikte yaşama manifestosu” olarak nitelendiren kurumlar, Öcalan’ın açıklamasını çarpıtarak Alevilerin dışlandığını ileri süren kesimlere tepki gösterdi. Açıklamada şöyle denildi: “Öcalan’ı tanıyan, yazdığı kitapları okuyan, konuşmalarını dinleyen herkes, bu açıklamada herhangi bir etnik veya dinsel grubun dışlanmadığını görür. Ancak elini taşın altına koymadığı gibi soyunu bile inkar eden, Dersim soykırımının mimarı Kemal Atatürk’ü ve onun sistemi ırkçı Kemalizmin partisi ve onun Tuncelili derin devlet ve Ergenekon’un sözcüleri, açıklamanın ruhunu anlayacak yere, Alevileri dışlamış gösterip yeni bir İdris-i Bitlisi ve Yavuz ortaklığı eleştirisinde bulunuyorlar. Öcalan‘ın açıklamasında Alevilere yer vermemesine, buna karşın ‘İslam kardeşliğine‘ işaret etmesine tepki gösteriyorlar.

Öcalan, soruna temelden yaklaşıyor, silahlar sussun siyaset konuşsun, diyerek başta Kürt sorunu olmak üzere Kemalist rejim tarafından ötekileşltirilen etnik, dilsel ve dinsel grupların sorunlarının çözümü için tartışmanın önünü açıyor. Sunni Türklerle Sunni Kürtlerin anlaşacağı ve Alevilerin dışlanacağını iddia edenler, başta CHP olmak üzere, Kürt düşmanlığına batmış, savaştan nemalanan çevrelerdir. Öcalan açıklamasında Alevilerin isminin zikretmedi diye ortalığı bir kara propaganda ile zehirlemeye çalışan kişi ve kesimler yine iş başında, bu kişiler Alevilerin süreçte yer almayacağını ya da Alevisiz bir Türkiye tahayyül edildiğini düşünmektedir. Oysa süreçte Alevilerin aktif rol alacağı ve yeni Demokratik Türkiye’nin inşasında onları engelleyecek hiçbir anlayış ve kurumun olmadığını Kürt kurumları olarak kamuoyuna tekrar bildirmek isteriz.”

ÖCALAN VE HAREKETİ OLMASAYDI BUGÜN ALEVİLİK KONUŞULMAZDI

Öcalan ve PKK hareketinin Alevilerin haklarının savunulmasında önemli rol oynadığına dikkat çekilen açıklamada, Alevilik ve Kürt hareketinin birbirinden ayrı düşünülemeyeceği vurgusu yer aldı. Açıklamada, “Öcalan ve hareketi olmasaydı bugün Alevilik konuşulmazdı. Kürt hareketinin Alevi öğretisine ne kadar özel önem verdiği bir realite iken, bu çevrelerin amacı suyu bulandırmak ve öküzün altında buzağı aramak amaçlıdır. Türkiye ve Kürdistan aydınlanmasına öncülük eden Kürt Hareketi, insan odaklı felsefesiyle ortak ve özgür geleceğin inşasına güç verecek Alevi dinamiğini stratejik ortak görmüştür. Öcalan ve Kürt Özgürlük Hareketinin stratejik ortak gördüğü ALEVİLİK,  manifestoda yazılmamışsa, onu İdris-i Bitlisi yapmaz. Alevilik ile Kürt Hareketi birbirinden ayrı ve farklı düşünülemez. Sisteme karşı mazlumların mücadelesi bütünlüklüdür. Ergenekoncular, CHP, MHP, Aydınlık ve Kürt oldukları halde kendilerini ‘Türkmen’ gösteren Kemalist kafalı, temelde Kürt ve Şafii inancına, özelde Öcalan ve Kürt hareketine düşman çevreler, yeni süreci baltalamak amacına yönelik çaba içinde olduklarını gösteriyorlar. Hüseyin Aygün, ‘Neden Alevi demedin?’ diye aklınca Öcalan’ı eleştiriken, Dersim’in kutsal dağlarını bombalayan sisteme söyleyecek tek sözü olmasa gerek” denildi.

“Öcalan ve hareketi için Alevi ve Şafii ayrımı kesinlikle olmamıştır. Dünyevi bir hareket tüm inançlara aynı yakınlık ve uzaklıkta durur. Kaldı ki, Kürt Hareketinin kuruluşuna ve bugüne gelişine sayısız üst düzey kadro veren Kürt Alevilerdir” denilen açıklamada Mazlum Doğan ve Sakine Cansız gibi PKK’nin tanınmış öncü isimleri örnek gösterildi.

Açıklamada devamla, “Gerek CHP ve gerekse Genel Başkanı Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’nun Kürt sorunu başta olmak üzere, ülkenin toplumsal, siyasal, kültürel ve inançsal sorunları karşısında bir çözüm önerisi yoktur. Gelinen aşamada birbirlerini yenemeyen iki gücün müzakere süreci yolu açılmıştır. Biz Dersimli kurumlar bu yanlış anlayışı protesto ederken; Kürdistan’ın ve Kürt Özgürlük Hareketi’nin ruhunun Dersim’de attığını, hem Kürtlüğü ve hem de Alevi inancıyla halkımızın onur duyduğu önem verdiği eyalet olduğunu bir kez daha ifade etmek istiyoruz” ifadeleri yer aldı.

EN SON EKLENENLER