Ahmet Türk “bu ayıp Dersimliler’e yeter”

dersim_anmaDTK eş başkanları Ahmet Türk ve Aysel Tuğluk Dersim’de anmalara katıldı

Dersim katliamının anma etkinliğine katılmak için Dersim’e gelen DTK eş başkanları Ahmet Türk ve Aysel Tuğluk, yoğun ilgiyle karşılandı. Türk, Seyit Rıza’nın direniş sembolü olduğunu belirterek, “Hep barıştan yana olduk. Bugün de barıştan yanayız, yarın da zulme boyun eğmeyeceğiz” dedi.

Dönemin bakanlar kurulu tarafından 4 Mayıs 1937 tarihinde alınan karar sonrası Dersim’de 2 yıl boyunca onbinlerce Kürt Alevi katledildi. Dersim katliamının 76’ncı yıldönümünde Dersimliler tarafından saat 13.00’te Pax Köprüsü’nde yapılacak anma etkinliğine katılmak için İstanbul ve Avrupa’da bulunan 20’i aşkın Alevi dernek temsilcisi Dersim’e gelirken, DTK eş başkanları Ahmet Türk ve Aysel Tuğluk da akşam saatlerinde Dersim’e geldi. Türk ve Tuğluk kalabalık bir grup tarafından Seyitli Köprüsü’nde karşılandı. Burada konvoy ile kent merkezine gelen eş başkanlar, yoğun ilgi ile karşılandı. Türk ve Tuğluk, Seyit Rıza büstünü ziyaret ettikten sonra Seyit Rıza Meydanı’nda bulunan yüzlerce kişi ile kahvede oturup, sohbet etti. Her geçen dakika kahvedeki kitlenin sayısı çoğalırken, Türk burada yaptığı konuşmada, Kürt halkının hiçbir zaman Dersim katliamını ve Dersimlilerin acısını unutmayacağını belirtti.

‘DERSİM’İN YAŞADIĞI ACILARI HİÇBİR ZAMAN UNUTMAYACAĞIZ’

Dersim’in her Kürdün yüreğinde önemli bir yeri olduğunu dile getiren Türk, “Dersim halkının, Kürt halkının hem kimliklerinden hem inançlarından dolayı tarih sayfalarında zalimler tarafından katledilmiş olması asla ve asla Kürtler, mazlumlar ve devrimciler unutamaz. Elbette ki, bu topraklar barış, özgürlük için çok büyük bedeller ödedi. Ve hala bu bedelleri ödemeye devam ediyor. Ama birileri daha özgür bir gelecek için mücadele verirken, o bedeli de hesaplayarak yola çıkmalı. Ama Dersim tarihine baktığımızda aslında bir başkaldırıdan çok özgürce yaşama iradesi gösterdikleri için, topraklarında özgürce bir yaşamı sürdürmek için, inançlarını özgürce gerçekleştirmek için adeta direnen bir halk var. İşte devlet bu halkı Kemalistlerin tabiri ile terbiye etmek için, sindirmek için, yok etmek için Dersim katliamını yaptı” diye konuştu. Kürt halkının hiçbir zaman Dersim’in yaşadığı acıları unutmayacağını ifade eden Türk, şunları söyledi: “Kürt halkı asla ve asla bu katliamı unutmayacaktır. Seyit Rıza’nın her Kürt’ün yüreğinde çok büyük bir yeri vardır. O’nu direnişin sembolü, başkaldırının sembolü, insan olmanın sembolü olarak biz hep hatırlarız. Daha lisedeyken Dersim tarihini okuduğumda, o zaman etkilenmiştim. Dersim halkının yaşadığı o acıları o zaman fark etmiştim. Bugünkü mücadelemiz özgürlük mücadelesidir. Günümüzde de gençlerimiz, yoldaşlarımız daha özgür bir gelecek için büyük bedeller ödedi. Biz artık hiçbir acının yaşanmayacağı Kürdün Türkün, her inancın, her kültürün özgür olabileceği bir gelecek için çabalıyoruz. Bugün de barıştan yanayız, yarın da zulme boyun eğmeyeceğiz. Barış için, daha adil bir gelecek için yine sizlerle birlikte halkımızla birlikte omuz omuza yürek yüreğe bu mücadelemizi sürdüreceğiz. İnanıyorum ki gelecek ezilenlerindir.”

Halk ile yapılan toplantı gece geç saatlere kadar sürerken, Türk ve Tuğluk halkın “sürece” ilişkin sorularına yanıt verdi.

EN SON EKLENENLER