Dersim’de doğa aktivistlerine asker engeli

dersim_doga_aktivistMunzur Doğa Grubu aktivistleri tarafından Hengirvan yaylalarına yapılmak istenen doğa yürüyüşü, Pax Köprüsü’nde yüzlerce asker tarafından engellendi. Saatler süren görüşmenin ardından aktivistler yollarına devam etti.

Munzur Doğa Grubu aktivistleri tarafından Hengirvan yaylalarına yapılmak istenen doğa yürüyüşü, Pax Köprüsü’nde çok sayıda zırhlı araç ve yüzlerce asker tarafından engellendi. Sabahın erken saatlerinde Dersim merkezde bir araya gelen onlarca doğa aktivisti araçlarla Hengirvan yaylalarına doğru yol aldı. Dersim çıkışındaki cemevinin yanında çok sayıda polis tarafından durdurulan araçlara, evraklarının eksik olduğu gerekçesi ile 2 bin 600 TL para cezası kesildi.

Araçlarından inen ve yaylalara yürüyerek gitmek isteyen grubun önü bu kez de Pax Köprüsü üzerinde çok sayıda asker tarafından kesildi. Askerler grubun geçişine izin vermeyeceklerini söyledi. Gerekçe olarak da Dersim Cumhuriyet Başsavcılığı’nın gruptakilerin kimlik bilgilerini istemesini gösterdi. Kimlik bilgilerini vermek istemeyen grup üyeleri bunun üzerine bir süre bekledikten sonra Dersim-Erzincan karayolunu çift taraflı trafiğe kapattı.

Bunun üzerine İHD Dersim Şube temsilcileri grubun bulunduğu alana geldi. İHD temsilcileri ile askeri yetkilileri arasında yapılan görüşmelerin ardından Dersim Cumhuriyet Başsavcılığı’nın böyle bir talebinin olmadığı, kimlik bilgilerinin istenmesinin tamamen keyfi olarak istendiği öğrenildi. Grubun Hengavir yaylalarına gitmekte direnmesi üzerine askerler yoldan çekildi ve saatler sonra grubun geçişine izin verdi.

EN SON EKLENENLER