YPG Efrin’de Alevi köylerini koruyor

SYRIA-UNREST-ALEPPOBazı basın yayın organlarında BDP Eş Genel Başkanı Demirtaş’ın “Lazkiye ” açıklamaları ve Halep’te, rejim güçlerine karşı Kürdistan Halk Savunma Birlikleri’nin (YPG) ve bazı silahlı Arap grupları arasındaki geçici ittifaklar gündeme getirilerek “YPG Suriye’de ÖSO ile birlikte Alevilere karşı savaşıyor” tartışmaları devam ederken, söylenenlerin tam aksine Efrin’deki son çatışmada YPG’nin iki Alevi köyünü koruduğu ortayla çıktı. 25 Mayısta Efrin’de, Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) ile YPG arasındaki çatışmalar, ÖSO’nun rejim güçlerini barındırdığı iddiası ile iki Alevi köyüne saldırmasıyla başladı.

ÖSO KÜRT KÖYLERİNE SALDIRDI

ÖSO rejim işbirlikçisi olduğu iddiasıyla, YPG’nin Efrin’de denetlediği bölgeye sınır olan El Zehraa ve Nubil adlı iki Alevi köyüne saldırı girişiminde bulundu. Muhtemel bir katliamı önlemek isteyen YPG güçleri ise bu silahlı gruplarla çatışmaya girerek, köye girişlerini engelledi. Efrin çatışmalarında yaralanan Selahaddin Tugayları komutanlarından Bêwar Mustafa’ya göre bu çatışmada El Tevhid grubunun bir komutanı ve birkaç militanı yaşamını yitirdi. Bu çatışmanın ardından ÖSO çeteleri Alevi köylerine komşu Kürt köylerine saldırdı. Çatışmalar yaklaşık 1 haftadır devam ediyor.

SELAHADDİN TUGAYI KOMUTANI DOĞRULADI

ÖSO çetelerinin Efrin’e saldırıları sırasında yaralanan Azadi Partisi’ne bağlı Selahaddin Tugayları komutanlarından Bêwar Mustafa, Rudaw Gazetesine konuştu. Mustafa, Rudaw’a yaptığı açıklamalarda Efrin’deki çatışmaların, rejim güçlerini barındırdığı gerekçesiyle iki Alevi köyüne yönelik müdahalelerinin YPG tarafından engellenmesi nedeniyle başladığını söyledi. Bêwar Mustafa, çatışmaların Tevhid Tugayı’nın, iki Alevi köyüne müdahalesinin YPG tarafından engellenmesi ve bir komutan ile birkaç Tevhid üyesinin öldürülmesiyle başladığını belirtti. Mustafa, Şerawa’da bir varlıkları olduğunu, bu nedenle çatışmalar Şerawa’ya sıçrayınca çatışmalara dahil olduklarını, amaçlarının YPG ile savaşmak olmadığını öne sürdü. YPG’ye çağrı yapan Mustafa, El Zehra ve Nubil adlı Alevi köylerine  yönelik korumalarından vazgeçmeleri gerektiğini söyledi.

PYD TEMSİLCİSİ: KATLİAMA İZİN VERMEDİK

İstanbul’da Suriye muhalefetinin(SDMK) toplantısına katılan PYD temsilcisi Şerwan İbrahim, Radikal Gazetesi’nden Fehim Taştekin’in “Afrin’de Tevhit ve Fatih Tugayları ile çatışmalar başladı. PYD’nin ÖSO ile yaptığı ateşkes anlaşmasına ne oldu? “ sorusuna “Afrin’de bir Alevi köyüne gidip katliam yapacaklardı,  izin vermedik. Bu yüzden çatışma çıktı. Bu iki grup anlaşmaya taraf değildi zaten” diyerek çatışmaların başlama nedeninin YPG’nin iki Alevi köyündeki katliamları engellemesi olduğunu bir kez daha teyit etti. (Diyarbakır/EVRENSEL)

EN SON EKLENENLER