Aleviler eşit yurttaşlık istedi

kadioy_mitinigiPir Sultan Abdal Derneği’nin Sivas Katliamı’nda yaşamını yitiren Alevileri anmak için düzenlediği miting, Kadıköy’de yapıldı. “Unutmayacağız, 2 Temmuz’da Sivas’tayız” denilen mitingte konuşan PSAKD Genel Başkanı Bülbül, “tekçiliğe son, daha fazla demokrasi daha fazla özgürlük” dedi.

Aleviler: Tekçiliğe hayır

Pir Sultan Abdal Kültür Derneği (PSAKD) tarafından organize edilen “Sivas Katliamı’nı unutmadık, unutmayacağız” mitingi için binlerce yurttaş Kadıköy’de bir araya geldi. Mitinge PSAKD, DİSK, KESK, HDK, BDP, ESP, SDP, ÖDP, TKP 1920’nin de aralarında bulunduğu bir çok siyasi parti ve kurumların yanı sıra çok sayıda yöre derneği de destek verdi. Kürsü alanına “Unutmadık, unutmayacağız”, “Madımak Oteli’nin müze olması için 2 Temmuz’da Sivas’tayız” yazılı dövizleri asılırken, Aleviler, miting boyunca Madımak’ın utanç müzesi olması, inkara asimilasyona son verilesi taleplerini haykırdı. Kürsü programı saygı duruşuyla başladı. Sivas Katliamı’nda yaşamını yitirenlerin isimleri sayıldı, kitle hep bir ağızdan “Burada” yanıtını verdi. Binlerce insan yüzünü, talan edilen Galata, Haydarpaşa ile direnen Taksim ve Gazi’ye dönerek, duran insan eylemini gerçekleştirdi. Eylem sırasında “Her yer Taksim, her yer direniş”, “Bu daha başlangıç, mücadeleye devam” sloganlarıda atıldı.

Tekçiliğe son verin

Mitingde konuşan PSAKD Başkanı Kemal Bülbül, hükümetin “teklik” politikasını eleştirdi, “Bu teklerin hiçbiri kabul etmedik, etmeyeceğiz” dedi. İstanbul’a yapılacak 3. köprüye Yavuz Sultan Selim isminin verilmesine tepki gösteren Bülbül, “Bu ismi kabul etmiyoruz. Köprünün meydana getirdiği doğa katliamı unutuldu” diye konuştu. Cumhurbaşkanı’nın “İki devlet projesinin birine Pir Sultan, diğerine Hacı Bektaş adını veririz” açıklamasına dikkat çeken Bülbül, “Bunu kabul etmiyoruz” diyerek taleplerini sıraladı: “Sivastaki üniversitesinin adını Pir Sulkan Abdal Kültür Üniversitesi yap. Hacı Bektaş’a Hacı Bektaş doğa Üniversitesi kur. Tunceli’nin adını Dersim yap, üniversitenin adını Seyid Rıza Üniversitesi yap. Hakikatleri Araştırma Komisyonu kur, halklardan maddi ve manevi özür dile.” Bülbül, seçim sürecine dikkat çekerek, emekçi sol hareket ile Kürt devrimcilerine ve tüm solculara bir araya gelme çağrısında bulundu. PSAKD Ataşehir Başkanı Metin Aslan’a yönelik saldırıya dikkat çeken ve Sürgü davasında sanıkların “Biz yaptık” sözlerinin tutanağa geçirilmediğini hatırlatan Bülbül, “Bu devlet demokratikleştirilmek zorunda” dedi.

2 Temumuz’da Madımak’a

Bülbül, bir hafta sonra Madımak Oteli’nin önünde olacaklarını duyurdu, “Katledilen tüm canlarımız için Madımak’ın önüne gelin” diyen Bülbül şöyle devam etti: “20 yıldır Madımak yanıyor. Dava zamanaşımına uğratıldı. 28 Haziran’da bir duruşma daha var. Başbakan kalkıp dedi ki, ‘bu dava, Türkiye’ye hayırlı uğurlu olsun.’ Bu en basit tabiriyle siyasi terbiyesizliktir. Tarihimize sahip çıkmak zorundayız. Daha fazla cesaret, daha fazla eylem, daha fazla direniş.”

2 Temmuz’da canlar Sêwaz’a

Adana Alevi Platformu üyeleri, Madımak Katliamı’nın 20’inci yılında yapılacak olan anma etkinliklerine katılım çağrısı yaptı.

2 Temmuz 1993 Madımak Katliamı’nın 20’inci yılında yapılacak anma etkinliklerine ve Sêwaz’da (Sivas) yapılacak mitinge ilişkin Adana’daki Alevi örgütleri, sivil toplum ve siyasi parti temsilcileri, Adana Alevi Kültür Derneği binasında toplantı düzenledi. Yapılan toplantı sonrası Adana Alevi Platformu adına Mikdat Öztürk, kısa birkonuşma yaptı. Öztürk, Sêwaz’da yapılan anma etkinlikleri öncesi Adana’daki Alevi örgütleri, sivil toplum ve siyasi parti temsilcileri bir araya geldiklerini ve buradan alınan kararlarla Sêwaz’a güçlü katılım sağlayacaklarını vurguladı. Öztürk, “Anma etkinlikleri kapsamında ilimizde 29 Haziran tarihinde Adana Büyükşehir Belediyesi Tiyatro Salonu’nda ‘2 Temmuz 1999’ten 2013’e bir hukuk gezisi’ adlı bir panel düzenlenecek. Bugün de hemen Adana’da anma etkinliği hem de Sivas’taki anma etkinliğine ilişkin bilgilendirme yapıldı. Bu anma etkinliklerine tüm canlarının katılımı bekliyoruz” dedi. ADANA

EN SON EKLENENLER