2 Temmuz anması için çağrı

Pir Sultan Abdal Kültür Derneği, 2 Temmuz Sivas Katliamı ile ilgili anma programına ilişkin Mülkiyeler Birliği’nde basın toplantısı düzenledi. “Sivas katliamını unutmayacağız” pankartının üstüne Sivas’ta yaşamını yitiren 33 kişinin fotoğrafları ve Gezi Parkı eylemlerinde polis kurşunu ile yaşamını yitiren Ethem Sarısülük’ün fotoğrafı asıldı. Toplantıya; Pir Sultan Abdal Kültür Derneği (PSAKD) Genel Başkanı Kemal Bülbül, Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı Genel Başkanı Ercan Geçmez, 78’liler Derneği, KESK, Ankara Dersimliler Derneği, BDP İl Örgütü, CHP Ankara Şubesi ve çok sayıda Alevi kurumu katıldı. Basın toplantısı öncesi Gezi eylemlerine ilişkin kısa bir açıklama yapan PSAKD Genel Başkanı Kemal Bülbül, “Türkiye eskiden derin devletti. Şimdi ise polis devleti oldu. Bu direniş sırasında yaşamını yitiren 4 arkadaşımızı saygıyla anıyoruz” diye belirtti.

‘Madımak katliamı tüm Alevi katliamlarının toplamıdır’

20 yıl önce Madımak Oteli’nde bir katliamın yaşandığını hatırlatan Bülbül, “20 yıldır Alevilerin canı, teni, inancı, kültürü, maddi ve manevi varlığı yanmaya devam ediyor. Aslında bu yangın yüzlerce yıllık bir yangındır” dedi. Madımak katliamının yüzlerce yıldır egemen güçler tarafından yapılan Alevi katliamlarının toplamı niteliğinde olduğunu dile getiren Bülbül, katliamların Koçgiri ile başlayıp Dersim ile devam ettiğini, Maraş, Malatya, Sivas, Gazi katliamlarının toplamının Madımak olduğuna dikkat çekti. Madımak katliamını unutmayacaklarını belirten Bülbül, “Madımak katliamı hakkında verilen ‘zaman aşımı kararı’ ve bu karar hakkında Başbakan’ın ‘Bu karar Türkiye’ye hayırlı uğurlu olsun’ demesini de unutmadık” diye konuştu. 

‘Madımak Oteli Utanç Müzesi yapılmalı’

Alevi toplumu ve Alevi kurumları olarak taleplerinin açık ve net olduğunu dile getiren Bülbül, “Burası taleplerimizi sıralama yeri değil. Ancak Türkiye ve dünya demokratik kamuoyunun üzerinde mutabık olduğu bir talebimizi ifade edelim. Ey AKP hükümeti yetkilileri ve Başbakan, Alevi toplumunun taleplerini demokrasi, hukuk ve adalet bağlamında tanımanızın ve kabul etmenizin ilk ve en önemli ölçütü Madımak Oteli’ni Utanç Müzesi yapmaktır” dedi.

2 Temmuz günü Sivas Madımak Oteli önünde herkesi buluşmaya davet eden Bülbül, “2 Temmuz Sivas katliamı anmasında bütün işler bırakılsın. O gün önemli tek gündem Sivas olmalı. Tüm Alevi yurttaşlarla orada buluşacağız” diye belirtti.

EN SON EKLENENLER