Alevi Kültür Derneği’nden BDP’ye ziyaret

akd_bdpAlevi Kültür Dernekleri Genel Başkanı Doğan Demir, Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Özveren, Genel Sekreteri Ahmet Doksöz ve Genel Sekreter Yardımcısı Kurtuluş Geyik, BDP Genel Merkezi’nde, Genel Başkan Yardımcıları Meral Danış Beştaş, Yüksel Mutlu ve Parti Meclisi Üyesi Arif Yıldız ile görüştü.

BDP Genel Başkan Yardımcısı Meral Danış Beştaş, ayrımcılığa uğrayan kesimlerin yanında olduklarını belirterek, “Alevilerin talepleri bizim taleplerimizdir. Dil, din, kimlik ve inanç özgürlüğünün sağlandığı, koruma altına alındığı ve devletçe tanındığı bir anayasal sistem istiyoruz. Türkiye, 82 Anayasası ile yürüyemeyecek konumdadır. Bir paketin, eğer Anayasa yapılmayacaksa, çıkması düşünülüyorsa Türkiye’nin temel sorunlarına değen, bununla temas eden, başta Kürt sorununun çözümü noktasında, barış ve çözüm sürecine katkı sunacak, ikinci aşamaya güç verecek bazı düzenlemelerin madde değişikliklerinde olması gerekiyor. Alevilerin talepleri bizim taleplerimizdir. Kadınların talepleri bizim taleplerimizdir. Her türlü ayrımcılığa uğrayan kesimin, özgürlükçü anlamda, yani kendi taleplerini ifade etmesi noktasında BDP olarak her zaman yanlarında olduk” diye konuştu.
BDP Genel Başkan Yardımcısı Mutlu ise yeni anayasa için eşit yurttaşlık, Alevilerin kendini ifade edebilmesi, cemevlerinin yasal statüye kavuşturulması ve Alevilere ait mülklerin gerçek sahiplerine ilave edilmesi gibi önerilerinin bulunduğunu anımsattı.

Alevi Kültür Dernekleri Genel Başkanı Doğan Demir de Meclis’te grubu bulunan 4 partiden randevu istediklerini hatırlatarak, Anayasa yapım sürecinde, bugüne kadar Alevilerin talep ve beklentileri doğrultusunda hiçbir gelişmenin olmadığını savundu. Demir, bu önemli süreçte Alevilerin temel hak ve özgürlüklerinin de ciddiye alınmasını beklediklerini dile getirerek; “Tabii bu ülkede sadece Aleviler değil Kürtler de aynı noktada, diğer azınlıklar da aynı noktada, bu anlamda 75 milyonu kapsayacak bir anayasa yapılmasını, hem Hükümetten hem de diğer siyasi partilerden bekliyoruz. Tam da barış sürecinin konuşulduğu bir zamanda, hem inanç özgürlüğünün yaşandığı hem de bütün taleplerin bu süreçte karşılanabileceği bir alan olsun istiyoruz” dedi.

EN SON EKLENENLER