Camide Cem Törenine, Alevi Dedesinden Açıklama

camiErzincan’ın Refahiye ilçesine bağlı Kürelik Köyü’nde Alevi vatandaşların camide  cem yapmasının ardından konuşan Alevi Dedesi Rıza Aydın; “Herhangi bir art niyet  yok, Bu art niyeti düşünene de lanet olsun” diye konuştu.

Erzincan’ın Refahiye ilçesine bağlı Kürelik Köyü’nde Alevi vatandaşların camide  cem yapmasının ardından konuşan Alevi Dedesi Rıza Aydın; “Herhangi bir art niyet  yok, Bu art niyeti düşünene de lanet olsun” diye konuştu.
Erzincan’a 75  kilometre uzaklıktaki Kürecik Köyü’nde 8 Ağustos günü  Ramazan Bayramı’nın birinci gününde yaşanan olayda İstanbul’da kurulan Kürelik  Köyü Derneği üyelerinin katılımı ile köy camisinde cem töreni yapıldı. İddiaya  göre cemaati olmayan caminin görevli imamı da 3 ay önce köyden ayrıldı.
Konunun basında yer almasının ardından cem törenini gerçekleştiren Alevi Dedesi Rıza Aydın,  kendisinin cem töreni için köye davet edildiğini belirterek; “Oraya gittiğimizde  öğrendik oranın camii olduğunu. 2-3 yıldır kimse  gitmiyormuş, imamı da 3 ay önce gitmiş. Bizi davet  ettiler, “Dede burada cem yapabilirmiyiz, her şey tamam” diye. Bizde Bakara  Süresi’nin 114’ncü, 115’nci ayetine uyarak, “İbadetin, yeri şekli zamanı yoktur.  Her taraf mabettir. Cem evinde bir izdiham vardı.  Çevredeki Sunni arkadaşlarımızla diyolakta çok güzel. Herhangi bir sıkıntı  olmadı. Duamıza başladık, Türkçe olarak ibadetlerimizi yapıyoruz. Orada da  elimizden geldiği, dilimizin döndüğü kadar Allah, Muhammet, Ali üçlemesinden  Ehlibeyt’i zikrederek yaptık. Herhangi bir art niyet yok, Bu art niyeti düşünene  de lanet olsun. Kim olursa olsun, kim düşünürse lanet olsun. Alevi de olsa Sunni  de olsa. Bu tabuları yıkalım. Eğer Alevi, Sunni ayrımı yoksa ki, yok. Yapanlara  yine lanet olsun. Eğer hepimiz Allah katında birsek. Kitabımız bir, Kuranımız  bir, peygamberimiz bir, Ehlibeyti seviyoruz. Yalnız Allah’a gidiş yolu tek  değildir. İstediğin şekilde mevlaya ulaşırsın. Bizde  böyle gidiyoruz” diye konuştu.

EN SON EKLENENLER