Alevilerden ‘boş paket’ tepkisi

semah_grafik“Demokratikleşme Paketi” Alevi cephesinde tepkiyle karşılandı. Alevi kurum temsilcileri Kenanoğlu, Geçmez, Özel ve Bülbül, pakette kendileriyle ilgili bir düzenlemenin olmamasını, “Alevilere yönelik yasaklar devam edecek” şeklinde yorumladı.

Hubyar Sultan Alevi Kültür Derneği Genel Başkanı Kenanoğlu, Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı Genel Başkanı Ercan Geçmez, Alevi Bektaşi Federasyonu Genel Başkanı Selahattin Özel ve Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Genel Başkanı Kemal Bülbül “demokratikleşme paketi”ni ANF’ye değerlendirdi…

KENANOĞLU: ALEVİLERE YASAK DA, HAKARET DE DEVAM EDECEK

Hubyar Sultan Alevi Kültür Derneği Genel Başkanı Kenanoğlu, “Bir hayal kırıklığına uğramadık. Çünkü pakette, AKP hükümetinin en fazla Alevileri kendi kontrolüne alma gibi bir çabası olabileceğini düşünüyorduk. Oysa buna bile tahammül edilmediğini gördük” dedi.

Nevşehir Üniversitesi’nin isminin Hacı Bektaş Veli Üniversitesi olarak değiştirilmesinin ise Alevilerin taleplerinden olmadığını belirten Kenanoğlu, şöyle devam etti: “Bu bizi ilgilendiren bir konu değildi. Hacı Bektaş Veli’nin zaten toplum üzerindeki etkisi biliniyor. Üniversiteye adının verilmesi onu yüceltmez. Bu, ‘Aleviler açısından iyi oldu’ denilecek bir değişiklik değil. Dersim adının iadesi ve cemeviyle ilgili statü de konuşuluyordu ama pakette bunlarla ilgili de bir madde bulamadık.”

“Dini inançların yaşanmasının engellenmesine de cezalalandırılma getirilmesi Alevileri kapsamıyor” diyen Kenanoğlu, ekledi: “Çünkü mevcut uygulamalarda da bu tür kanunlar sadece devletin kabul etmiş olduğu inanca göre işliyor. Alevilere dönük hiçbir olumsuz uygulama, hakaret cezalandırılmadı. Alevi inancı zaten devlet nezdinde kabul gören bir inanç olmadığı için pakatteki düzenleme de bizi kapsamayacaktır. Bizlerin inancı ‘dini inanç’ olarak kabul edilmediği için, paketteki bu engellemenin kapsamına girmiyoruz. Anladığımız kadarıyla; Alevilere yasaklar, küfürler devam edecek ve cezasız kalacak.”

GEÇMEZ: TÜRK-SÜNNİ BİR PAKET

Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı Genel Başkanı Ercan Geçmez ise “Paketi dinlediğimizde devlet dilinin devam ettiğini gördük. Sünni olan devleti tamamen sünnileştirmeye dönük bir paket olarak görüyoruz” dedi.

Geçmez, pakette Alevilere yer verilmemesinin, Aleviler açısından “mücadeleyi aktifleştirme nedeni” olduğuna dikkat çekerek, “19 Ekim’de Mersin’de yapacağımız mitingde, mücadelemizi yükseltmeye başlamış olacağız. Paketteki diğer düzenlemelerin de yerel seçime dayalı olduğunu düşünüyoruz. Başbakan sadece yerel yönetimlerle ilgili seçimde malzeme almak istedi ama eline yüzüne bulaştırdı. Devlet politikasını daha yaygın bir hale getirdi; laiklikten, eşitlikten, haklardan uzak bir paket ile Sünni-Türk sistemini korumuş oldu.”

ÖZEL: HÜKÜMET ALEVİLERİ YOK SAYDIĞI GİBİ; ALAY DA EDİYOR

Alevi Bektaşi Federasyonu (ABF) Genel Başkanı Selahattin Özel de, “Demokrasiye inanmayan birileri demokratikleşme paketi hazırlarsa, böyle bir sonuçla karşılaşıyoruz” diyerek, paket içeriğinin Alevilerin bir kez daha yok sayıldığı anlamına geldiğini belirtti.

Özel, “AKP hükümeti demokrasiyi amaç değil araç olarak görüyor. Açıklanan paketle bunu yeniden anlamış olduk ve yanılmadık. Hükümet Alevilerle ilgili şu ana kadar olumlu hiçbir adım atmadı ve bundan sonra atmayacağını da öğrenmiş olduk. İnanç özgürlüğü kapsamında sorun çözülebilecekken, bunu ısrarla yapmıyor. Bu sadece Alevilerin değil; temel insan hakkıdır” dedi.

Hükümetin, Aleviliği bir inanç olarak tanımadığı için, kendilerine dönük ayrımcılığın da ‘inanca saldırı’ şeklinde değerlendirilmediğini ifade eden Özel, “İnanç olarak tanısaydı uğradığımız saldırı ve hakaretlerin bir yaptırımı olabilirdi. Ama pakette yok sayıldığımız gibi, aslında alay ediliyoruz. Alevilerin temel hakları var. Bunları gündeme almak yerine bir üniversitenin adını değiştirmenin bizim için bir hükmü yok” diye konuştu.

Özel, Aleviler olarak ekim ayında düzenleyecekleri eylemlerle hükümete yanıt vereceklerini bildirirken, önümüzdeki günlerde “demokratikleşme paketi” ile ilgili ayrıntılı değerlendirme yapmak için basın toplantısı düzenleyeceklerini duyurdu.

BÜLBÜL: AKP’NİN BİZLERİN SORUNUNU ÇÖZME YETENEĞİ YOK

Pir Sultan Abdal Kültür Derneği (PSAKD) Genel Başkanı Kemal Bülbül, “Yüzde 10 seçim barajının, öğrenci andının okunmasının bir meşruiyeti var mı? Bunlar zaten toplumun demokratik mücadelesi ile kazandığı fakat yasalarda yer almayan düzenlemeler. Bunlar zaten toplum tarafından kazanılmış. Başbakan bu hakları tanıdığını söylemekle demokrasi bahşettiğini mi sanıyor? Ya da bizi ahmak yerine mi koyuyor?” diye konuştu.

Hükümetten Alevi toplumunun demokratik talepleri konusunda güven vermediği için bir beklenti içine girmediklerini belirten Bülbül, şöyle devam etti: “Alevi açılımı devam ediyormuş da, o tamamlanınca açıklama yapacaklarmış… Bu da, ipe un sermenin bir başka biçimi. Açıkçası bu hükümetin bizim haklarımıza dair bir gelişme sağlayabilme becerisi, yeteneği ve demokratik algısına sahip olmadığını düşünüyorduk, yine düşünüyoruz. Bu paketin değerlendirmesi şudur: Bu paketten bize inkar, asimilasyon ve ret çıkmıştır. Biz de bu inkar asilimasyon ve reddin karşısında meşru, demokratik haklarını kullanan, alanlara çıkan, eylem yapan bir tavır sergileyeceğiz. Bu sadece bize mahsus bir görev değil; Türkiye’nin bütün ötekileştirilen, inkar edilenlerinin aynı mantıkta buluşması gerekiyor. Böyle algılanmadığı sürece AKP’nin paketi, matruşka bebekleri gibi birbirini takip edecek. Paket beklemek yerine AKP’yi paketlemek lazım!”

Bülbül, “Bu paketin bizim cenahımızda, demokrasi, temel hak ve özgürlükler bekleyen kesim tarafından bir tek tarifi vardır; rezalet ve kepazelik” dedi.

ALİ BARIŞ KURT – ANKARA / Fırat

EN SON EKLENENLER