Aleviler yürüyor…

nuce_17102013-095939-1381996779.19Aleviler ‘eşit yurttaşlık’ isteyecek
Çukurova bölgesinde yaşayan Aleviler, “Cami-Cemevi Projesi, savaşa hayır ve eşit yurttaşlık” sloganıyla 19 Ekim’de Mersin’de miting gerçekleştirecek.

MERSİN – Çukurova bölgesinde yaşayan Aleviler, uzun bir aranın ardından Alevi Kültür Dernekleri, Hacı Bektaşı Veli Anadolu Kültür Vakfı ve Pir Sultan Abdal Kültür Derneği öncülüğünde 19 Ekim’de “Cami-Cemevi Projesi, savaşa hayır ve eşit yurttaşlık” sloganıyla Mersin’de alana çıkarak taleplerini haykıracak. Tevfik Sırrı Gür Stadyumu önünde saat 13.00′de başlayacak mitinge, Alevi Kültür Dernekleri Genel Başkanı Doğan Demir, Hacı Bektaşı Veli Anadolu Kültür Vakfı Başkanı Ercan Geçmez ve Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Genel Başkanı Kemal Bülbül de konuşmacı olarak katılacak. Alevi Kültür Derneği Mersin Şube Başkanı Hasan Kılavuz ile Mersin Demokratik Alevi Derneği Sekreteri Bülent Şahan mitingin yapılış amacı ve Alevilerin talepleri ile ilgili konuştu.

‘Başbakan 76 milyonun içindeki 20 milyon Alevinin başbakanı değil’

aleviler-esit-yurttaslik-isteyecek-122110Alevi Kültür Derneği Mersin Şube Başkanı Kılavuz, Başbakan Erdoğan‘ın açıkladığı pakette Alevilerin sorunlarının çözümü konusunda hiç bir şeyin olmadığını belirterek, “Bu pakette hiç bir şey çıkmayın Aleviler, isteklerini ve taleplerini yüksek bir sesle dile getirmek için Mersin, İstanbul ve İzmir’de miting yapma kararı aldılar” dedi. Çukurova bölgesinde yaşayan Alevilerin uzun zamandır böylesi ortak bir etkinlik gerçekleştirmediğini belirten Kılavuz, “Çukurova bölgesinde yaşayan Aleviler alanlara çıkıp seslerini bu alanlarda haykırması lazım. Bu mitingde Alevilerin üç temel sorununun çözülmesini talep edeceğiz. Özellikle son dönemde bazı güçler tarafından ortaya atılan ve Alevileri asimile etmeyi amaçlayan ‘Cemevi-Cami-Aşevi‘ projesinin ortaya atılması, Suriye’de 2 yıldır süren, yüz yıl sürecek bir iç düşmanlığın yaratılmasına sebep olacak savaşın son bulması ve Alevilerin eşit yurttaşlık hakkının verilmesini talep edeceğiz” dedi. Başbakan Erdoğan’ın “Ben Türkiye’de yaşayan 76 milyon insanın başbakanıyım” sözünün gerçek yaşamda karşılığının olmadığını kaydeden Kılavuz, “Ben onu böyle görmüyorum. Başbakan’ın söylediği 76 milyonunun içinden 20 milyon Alevi’yi çıkarmak lazım. Başbakan’ın partisine mensup bir milletvekili cemevleri için ‘terör yuvasıdır’ diyor. Ama Başbakan ona hiç bir şey meeyyide uygulamadı. 35 Alevi’yi Sivas’ta diri diri yakan katillerin avukatlığını yapan kişiyi bakan yaptı. Alevilere ‘bunlar mum sündü yapıyor’ diyen bir zatı bakan yaptı” diye belirtti.

‘Alevilerin yok sayılmasını kabul etmiyoruz’

“Cemevi-Cami-Aşevi” projesiyle Alevilerin asimile edilmesini asla kabul etmeyeceklerinin altını çizen Kılavuz, “Cemevi-Cami-Aşevi yan yana olacaksa burada bir kardeşliğin olması isteniyorsa, o zaman kardeşlik ülkenin bütününde olmalı. Bütün ülkede cemevleri ibadethane olarak kabul edilmeli. Üç dört dönüm arazinin içerisinde cami ve cemevini yan yana getirip kardeşliği sağlayamazsınız. Bu inandırıcı da gelmez” dedi. Alevilerin Türkiye’de eşit yurttaşlık hakkından yararlanmadığını ifade eden Kılavuz, “Aleviler nerede eşit yurttaş. Diyanet İşleri Başkanlığı ve devletin politikası yüzyıldır tek yönlüdür. Bu politika, Sunni İslam inancını Hanefi mezhibini ön plana alarak, diğer inanç gruplarını mezhepleri bir tarafa itmiştir. Biz bunu kabul etmiyoruz. bu haksızlıktır. Alevi köylerine cami yaptırılıyor, okullarda Alevi çocuklarına zorla din dersi veriliyor. Bu hak mıdır eşitlik yurttaşlık mıdır? Eşit yurttaşlık hayatın her alanda eşitliği uygulamayı gerektiriyor. Bir insan kendi anadilini özgürce kullanmazsa nasıl eşit yurttaşlıktan bahsedersin. İşte 20 milyon Kürdün durumu ortada” diye konuştu.

‘Haktan, hukuktan ve eşitlik yana olan herkesi bekliyoruz’

Suriye’de yaşanan savaşın amacının Esad’ın gitmesi değil, orada yaşayan halklar arasında mezhepsel kavgayı ve düşmanlığı körüklemek olduğuna işaret eden Kılavuz, “Bazı devletlerin örgütlediği cinayet şebekeleri, Alevilik inancını paylaşan Nusayrilere, Kürtlere diğer azınlıklara saldırıyor. Katliamlar yapıyor. Suriye’de yaşayan Kürtlerin bulunduğu tarafta sınıra duvar örüp, adım başı asker yerleştirip kimsenin geçmesine izin vermeyeceksin. Diğer bir taraftan ise Türkiye eğitilen kişiler elini kolunu sallayarak Suriye’ye geçecek. Buna ne demeli” diye sordu. İnançlarını ve ibadet yerlerinin başkaları tarafından tarif edilmesini kabul etmeyeceklerini vurgulayan Kılavuz, “Biz bunlara rağmen umudumuzu yitirmedik. Kardeşlikten, birlikten ve beraberlikten yanayız. Biz inancımızı ve ibadet yerimizin başkaları tarafından tarif edilmesine karşıyız. Bunun için Mersin’de miting yapacağız. 19 Ekim’de yapacağız mitinge bütün demokratik kitle örgütleri, siyasi partileri, hak ve hukuktan yana olan eşit yurttaşlık talebi olanları, azınlıkların haklarını savunanları, komşumuzla yüzyıl sürecek bir düşmanlığın olmasını istemeyenleri, asimilasyon projelerine karşı çıkanların güçlü bir şekilde katılmalarını bekliyoruz” çağrısında bulundu.

‘Devlet Aleviliği bir inanç olarak görmüyor’

Mersin Demokratik Alevi Derneği Sekreteri Bülent Şahan ise, AKP hükümetinin büyük bir şovla açıkladığı “demokratikleşme paketi”nin Alevilerin, Kürtlerin, emekçilerin, kadınların ve ötekileştirilmiş herkesin beklentilerine cevap olmadığını kaydetti. Şahan, “Devlet Aleviliği bir inanç olarak görmüyor. Dolayısıyla Alevilere hakaret etmek devlete göre suç sayılmıyor. Bu şu anlama geliyor; Aleviler daha önce olduğu gibi şimdi de hakaret görmeye devam edecek” dedi. AKP Adıyaman Milletvekili Metin Metiner’in “Cem evleri terörist yuvasıdır” sözlerinin AKP’nin Alevilere bakış açısını ortaya koyduğuna dikkat çeken Şahan, “Asıl terörist El Nusra ve El Kaideyi destekleyenlerdir. Bu çeteler Suriye’de yaşayan Kürtleri ve Alevileri kadın çocuk demeden hunharca katlediyor. Bu çeteleri kim destekliyorsa asıl teröristler onlardır. Aleviler değil” diye belirtti. Şahan, Alevilik inancının kabul edilerek anayasal güvenceye alınması ve anadilde ibadetin önündeki engellerin kaldırılmasını istediklerini ifade etti.

DİHA

**************

alevi 1Mersin Alevi Kültür Dernekleri, Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı, Pir Sultan Abdal Kültür Derneği birlikte Mersin Gazeteciler Cemiyeti Derneğinde bir basın toplantısı düzenledi. Basın konuşmasını Mezitli Alevi Kültür Derneği Başkanı Ferdi Koç yaptı.

Alevi örgütleri olarak taleplerini dile getirdiklerini ancak taleplerinin yerine getirilmediğini söyleyen Koç, “evlerimiz işaretlendi, camlarımız coplandı, gazlandı ve hatta katledildiler, cem evlerimize ıcıbe dendi, Sivas katliamı davası zaman aşımına uğratılarak katiller ve katilleri savunanlar ödüllendirildi, binlerce alevi katliamına fetva verenlerin isimleri hastanelere verildi, yetmedi kıtaları birleştiren barış köprüsü olması gereken yapılara alevi katliamcısı Yavuz ismi verildi. Cem evlerine ibadethane statüsü verilmediği gibi diyanetin fetvası gibi yok sayıldı, binlerce kaçak cami dururken cem evlerimiz yıkılmak istendi.”dedi.

Alevilerin sorunun bir siyasi sorun olduğunu,  yapay tartışmalarla ve anti demokratik yöntemlerle çözülemeyeceğini söyleyen Koç, hükümetin açıkladığı demokratik paketi eleştirdi ve topulumu  çatışmaya sürükleyeceğini ifade etti. Koç, “AKP Hükümeti sorunun çözümü için bu güne kadar samimi bir yaklaşım içinde olmamıştır. AKP Hükümetinin “Demokrasi Paketi” nden bütün yurttaşlarımız için hak ve özgürlükler, adalet ve toplumsal barış çıkmayacağını biliyorduk. Açıklanan paket, Türkiye’deki etnik ve inançsal kimliklerin demokratik ihtiyaçlarını karşılamak yerine toplumu çatışmaya sürükleyecektir. AKP Hükümetinin sorunlara, çağdaş demokratik çözüm bulmak istemediği ortadadır. AKP Hükümeti bütün halkların ve inançların kardeşçe barış ve huzur içinde yaşamasını ve Türkiye’nin demokrasi sorununu çözecek birikim ve beceride değildir.”dedi.

Tüm inançların barış içerisinde yaşamalarını istediklerini söyleyen Koç, “ Alevilerin bu ülkede kimliklerin tanınması ve eşit yurttaşlık temelinde haklarının verilmesi ve tüm inançların barış içinde yaşamasını istiyoruz. İnancımızla, sazımızla, semahımızla oynanmasını istemiyoruz, rengimizle, elbisemizle, dedemizle oynanmasını istemiyoruz.” Dedi

Ferdi Koç, Alevi Derneklerini ve vatandaşları mitinge davet etti. Koç , “19 Ekim 2013 Cumartesi günü saat:13.00’da demokratik tepkilerimizi göstermek üzere Tevfik Gür Stadı yanı miting alanında “Cami-Cemevi Projesine ve Savaşa Hayır” demek üzere Mersinde bulunan alevi bileşenleri olarak miting düzenliyoruz”dedi

 

EN SON EKLENENLER