‘Diyanetin esaretine girmeyiz’

aleviler35Alevi dedelerini Diyanet çatısı altına alma projesine Alevilerden tepki geldi.

Cem Vakfı’nın Alevi dedelerini Diyanet çatısı altına alma girişimine tepki gösteren Alevi dernekleri, ‘’AKP eliyle türedi, devşirme bir Alevilik yaratılmak isteniyor’’ dediler.

Fethullah Gülen’in isteğiyle cami-cemevi projesinin temelini atan Cem Vakfı’nın, 2 Kasım’da 1500 civarında Alevi dedesi ve kanaat önderinin katılımıyla, Bostancı Gösteri Merkezi’nde yapacağı toplantıda, Alevi dedelerinin Diyanet’e bağlı Alevi İslam Din Hizmetleri Başkanlığı’na bağlanacağı, Alevilere ait derneklerin lağv edilerek, mal varlıklarının Cem Vakfı’na devredileceği iddia edildi. Projeye tepki gösteren Alevi derneklerinin temsilcileri, Cem Vakfı’nın AKP’nin asimilasyon projesine ortak olduğunu belirterek, “Yol düşkünü olurlar” dedi.

Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Genel Başkanı Kemal Bülbül: Yapılmak istenen Aleviliği esir almak, Diyanetin esareti altına sokmaktır. AKP bütün bunları yaparken, Diyanet İşleri Başkanlığı, geleneksel Türk İslamcı akıl ve İzzettin Doğan’ı kullanıyor. AKP eliyle türedi, devşirme bir Alevilik yaratılmak isteniyor.

Alevi Kültür Dernekleri Genel Başkanı Doğan Demir: İzzettin Doğan’ın hükümetin yaratmak istediği Alevilik için çalıştığını bu toplum biliyor. Bu saatten sonra biz Aleviler olarak işbirlikçi, asimilasyon projelerinde yer alanlara asla taviz vermeyiz. Aklı başında hiçbir dedemiz bu asimilasyona, İzzettin Doğan’ın ayak oyunlarına, hükümetin işbirlikçilerine ne destek olur ne de katkı sunar.

Alevi Dernekler Federasyonu Genel Başkanı Hüsniye Takmaz: İzzettin Doğan’ın yapacağı bu toplantı ile maalesef AKP’nin yöntemine hizmet etmekten başka bir şey değil.

Tahtacılar Derneği Kurucu Genel Başkanı Mehmet Şahin: AKP hükümetinin vereceği ulufelere kanarak, yolumuza ve kutsalımıza ihanet edecek dedeler, “Yol Düşkünü” olurlar. Dedelerimizin bu oyuna gelmeyeceğini, bu tuzaklara düşmeyeceğini ve AKP’nin işbirlikçi kurumlarının davetlerine katılmayacağına inancımız tamdır.

/Cumhuriyet

EN SON EKLENENLER