Mersin’de Aleviler ‘hak’ta buluştu

alevi_mersinAleviler, hükümetin inkarcı ve asimilasyoncu politikalarına karşı Mersin’de binlerin katıldığı eşit yurttaşlık mitingi yaptı

Çukurova bölgesinde yaşayan Aleviler, dün “Cami-Cemevi Projesi, savaşa hayır ve eşit yurttaşlık” sloganıyla Mersin’de büyük bir miting gerçekleştirdi. Binlerce yurttaşın katıldığı mitingde, “Muaviye soyundan gelen AKP’yi tanımıyoruz” denildi

Muaviyelere karşı birlik ve mücadaleye

Mersin’de binlerce Alevi yurttaş, Alevi Kültür Dernekleri, Hacı Bektaşı Veli Anadolu Kültür Vakfı ve Pir Sultan Abdal Kültür Derneği öncülüğünde düzenlenen “Cami-Cemevi Projesi, savaşa hayır ve eşit yurttaşlık” mitinginde bir araya geldi. Teyfik Sırrı Gür Stadyumu önünde yapılan mitinge, Alevi Kültür Dernekleri Genel Başkanı Doğan Demir, Hacı Bektaşı Veli Anadolu Kültür Vakfı Başkanı Ercan Geçmez ve Pir Sultan Abdal Kültür Derneği (PSAKD) Genel Başkanı Kemal Bülbül, Çukurova bölgesinde Alevi kurum ve derneklerinin üye ve yöneticilerinin yanı sıra binlerce Alevi katıldı.

Eşit yurttaşlık olsun

Kitleyi, Kürtçe ve Kîrmanckî (Zazaca) lehçesi ile Türkçe selamlayarak konuşmasına başlayan Kemal Bülbül, “Türkiye’deki demokrasi güçleri, emekçiler, solcular, sosyalistler, Kürt siyasal demokratik hareketi, Aleviler bir araya gelmek zorundayız. Bu Muaviye soylu sistemle başa çıkmanın başka bir yolu yoktur. Bize düşen tek bir görev vardır; o da mücadele, daha fazla mücadele” diye kaydetti. “Cami-Cemevi” projesinin ise bir “asimilasyon projesi” olduğunu ifade eden Bülbül, “Faruk Çelik, madem cemevine saygı duyuyorsun niye cemevinin yasal güvencesini kabul etmiyorsun. Pakete ve çözüme gerek yok. Bunun bir tek yolu var; o da 12 Eylül anayasasını ortadan yırtın, yeni bir anayasa yapın. Bu anayasada tüm kimlikleri eşit ve tüm kimlikleri tanıyan bir tanım yapın. Bunun üzerinde eşit yurttaşlığı oluşturalım. Mücadelemizi engelleyen AKP ırkçılığını, Muaviye soylu AKP iktidarını tanımıyoruz. Onlara hizmet edenleri de tanımıyoruz” diye konuştu.

Ercan Geçmez de, Alevilerin sorunlarının devam ettiğini belirterek, “Bu sorunun çözümü bizim ellerimizdedir. Bir olduğumuzda, diri olduğumuzda, merkezimize insanı koyduğumuzda, bu sorunu bizler çözeceğiz” dedi.

Miting, Kürtçe ve Türkçe ezgiler ile son buldu

EN SON EKLENENLER