Alevilere operasyon yapacaklar

kemal_bulbulPir Sultan Abdal Kültür Derneği (PSAKD) Genel Başkanı Kemal Bülbül AKP Hükümeti’nin Alevi meselesinde geldiği noktanın, İslamlaştırılmış sunnileştirilmiş alevilik olduğunu söyledi. Sünnileştirilmiş Alevilik projesinin ortağının Cem Vakfı Başkanı İzzetin Doğan olduğunu belirten Bülbül, “Cemevleri için terörist yuvası deniliyor. Bu tanımlama ile bizlere operasyon yapacaklarını düşünüyorum” diyor.

BURCU CANSU/ANKARA

>>AKP iktidara geldiğinde demokratikleşmeden bahsetti. Alevi Çalıştayı yaptı. Siz bu süreci nasıl değerlendirdi?
AKP Hükümeti ortaya çıktığı konjonktür gereği, küresel güçlerin istediği gibi davranmalıydı. Davrandı da, ancak kendilerine göre şekillendirerek. AKP etnik ve inançsal kimlikleri kabul etmek zorunda kaldı. Kürtleri, Arapları, Alevileri yani bütün ötekileştirilenleri kendi siyasal ihtiyaçlarına göre şekillendiren projelerle hareket ediyor. AKP açılım, paket, demokratik adım paketinden söz etse de bunların gerçekliği olmadığını o zaman da söylemiştik. AKP Hükümetinin Alevi kardeşim söylemi de tehlikeli. Efendi, köle ilişkisi gibi. Bu söylemden eşit yurttaşlık çıkmaz.

>>AKP iktidarıyla birlikte Sünni İslam vurgusu öne çıktı. Aleviler bu konuda ne düşünüyor?
Diyanet eliyle yürütülen devlet dili ve devlet organizasyonudur bu durum. Diyanet’e baktığımız zaman devlet içinde devlet demek yanlış bir tabir olmaz. Bakanlıkları, Başbakanlığı hatta Cumhurbaşkanlığı’nı da aşan bir kurum Diyanet İşleri Başkanlığı. Diyanet bütün kurumlar içerisinde en güçlü kurum. İslamı devletin kuruluşuna göre devleti tasvir eden bir kurum. Aleviliğin ise bu kurumda yeri yok. Yer verilen alevilik şekli AKP Hükümeti’nin kendince şekillendirmek istediği İslamlaştırılmış, Sünnileştirilmiş Alevilik. Böyle bir alevilik istedikleri için İzzettin Doğan ile bir birim oluşturmayı ve Diyanet içerisinde geliştirmeyi düşünüyorlar. AKP Hükümeti’nin Alevilere dair planı olduğunu düşünüyorum.

>>Nedir bu plan?
Gezi’de açığa çıkan irade ile Alevileri ayrıştırarak, bizleri terörist ilan etmek. Başbakan’ın Alevilere dair kışkırtıcı dili, cemevlerine dönük saldırgan dili bunu gösteriyor. Cemevleri için terörist yuvası deniliyor. Alevilik İzzettin Doğan üzerinden tanımlanarak, Diyanet’e bağlanmak isteniyor. Pir Sultan Abdal, Hacıbektaş-ı Veli gibi örgütler dışarıda bırakılıyor. Bizler terörist diye tanımlanıyoruz. Bu tanımlama ile bizlere operasyon yapacaklarını düşünüyorum. İzzettin Doğan’ın temelini atmaya geldiği Tuzluçayır’daki Cami Cemevi projesi ile cemevlerini tanıdığını söyleyen AKP hükümeti Aleviliği gerçekten tanısaydı, temeli birlikte atıyor olurduk. Basın Doğan’ı öne çıkarak Aleviler adına onun sözleri esasmış gibi algılatmaya çalışıyor. Burada da işe demokrasi güçlerine düşüyor.

>>Demokrasi güçlerine iş düştüğünü söylüyorsunuz. Demokrasi güçleri ne yapmalılar?
Yerel seçimlerde demokrasi güçleri ile demokrasi planlanmalı. Algı eksikliği var. CHP hükümetle tersleşeceğim diye, bizim defalarca dillendirdiğimiz demokratik talepleri dillendirmek yerine bu haliyle sürmesi için resmen hükümetle yarış halinde. Alevi sorununun Kürt sorunundan daha ağır bir sorun olduğu anlatılamadı. Can alıcı olma halinin nedeni şiddet sorunu ve inkar sorunudur. Burada çözüm olarak dillendirilmesi gereken zorunlu din dersinin kaldırılması değildir. Toplumsal zihniyet algısı değiştirilmeli, inkarcı ve ötekileştirici dil değişmeli, Diyanet kalkmalı, MEB gözden geçirilerek yazma dili yeniden düzenlenmeli. Bu talepler dillendirilmeli. Algı sorunu var derken tam da bunları kastediyorum.

>>AKP nereye gidecek? Bundan sonrası için AKP’nin konumuna dair ne düşünüyor sunuz?
AKP geldiği yere geldi. Bundan sonra bir adım daha gidecek yeri kalmadı. Bundan sonraki her adımı mevcut durumun tekrarı olacaktır: İnkarcılık ve asimilasyon. Politik olarak 11 yılda hiçbir adım atmayan AKP’nin bunun üzerine koyacağı başka bir şey yok. Bir yandan başörtüsü ile demokrasi getirmekten bahsederken, diğer yandan da kızlı-erkekli aynı evde yaşıyorlar diyebiliyor. Ahlakı da sarıldığı din üzerinden tanımlıyor. Din üzerinden tanımlanan toplumsal yaşam şeriatı getirir. Şeriat geldi zaten ülkemize. Şeriat denildiğinde aklınıza Suudi Arabistan gelmesin, Türkiye’de Suudi Arabistan gibi bir şeriat olmaz zaten. AKP’de istemez bunu. Şeriat gelecekse de biz getirdik derler ve getirdiler de.

EN SON EKLENENLER