Meğer TOKİ Cem Vakfı’nı ihya etmiş!

izzetin_doganCem Vakfı Genel Başkanı İzzettin Doğan, TOKİ’nin kamulaştırma işlemi sonucunda, 2009 yılında TOKİ’den 196 daire ve 5 milyon TL para aldı

Son olarak Ankara Tuzluçayır’a yaptırılan, halkın günlerce sokakta tepki gösterdiği, çatıştığı cami-cemevi projesinin mimarı İzzetin Doğan ve Cem Vakfı hakkında çarpıcı iddia!

Evrensel’in haberine göre CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal’ın TOKİ’ye İstanbul’daki araziler hakkında verdiği bilgi edinme dilekçesine gelen cevap’ta İzzettin Doğan, Cemal Canpolat ve Sedat Doğan’a 2009 yılında kamulaştırma yoluyla 1 milyon 55 bin 616 metrekare taşınmaz verildiği ifade edildi. 2009 yılında kamulaştırma çalışmalarına başlanan, İstanbul Başakşehir ilçesi Kayabaşı Mahallesi Resneli Çiftliği mevkiinde yer alan Eski 1373 parselin bulunduğu 460 hektarlık alan karşılığında Cem Vakfı Genel Başkanı İzzetin Doğan’a 31 milyon 830 bin TL değerinde 196 konut ve 5 milyon TL, Cem Vakfı Yönetim Kurulu Üyesi Cemal Canpolat’a ise 3 milyon 476 bin TL değerinde 29 konut verildiği belirtildi.

CAMİ-CEMEVİ

Aleviler içinde cemaat yanlısı tutumu ve işbirlikçi siyaseti nedeniyle İzzetullah diye de anılan Doğan, Cami- Cemevi projesinde Fetullah Gülen ile işbirliği yapmıştı. Fethullah Gülen’e öneriyi kendisinin götürdüğünü söyleyen Doğan aleviler adına bu projenin hiçbir sakıncası olmadığına da kendisi karar vermiş ve “hoca efendiye” iletmişti. Cem Vakfı hariç neredeyse tüm alevi örgütlerin bir araya gelerek 3 Kasım’da düzenlediği mitingin öncesinde de 6. Uluslararası Anadolu İnanç Önderleri toplantısı düzenlemişti. 2 Kasım’da düzenlediği toplantıya İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu ve Kadir Topbaş’ı da çağıran Doğan, aleviler tarafından protesto edilmişti. Alevi açılımı sürecinin başlarında AKP’nin düzenlediği açılım davetine da katılan Doğan, dedelerin itirazlarına dahi kulak asmamıştı.

Son olarak da Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu Irak ziyaretine bir diyanet işleri yetkilisiyle birlikte İzzettin Doğan’ı da davet etti. Irak’a Davutoğlu’yla birlikte gitmeyi kabul eden Doğan, Bakan’a ziyaretleri sırasında eşlik edecek.

EN SON EKLENENLER