5 ülke, 21 kentte Seyit Rıza etkinliği

seyit_riza_aliser_zarifeDemokratik Aleviler Federasyonu ve Dersim Yeniden İnşa Cemiyeti Seyit Rıza ve arkadaşlarının idam edilişinin 76. yılında 5 ülke, 21 kentte anma etkinliği düzenliyor. Yassı-Muharrem ayına denk gelen anmalarda Kerbela’da katledilenler de anılacak. Anmalar 12 İmamlar Orucu’nun son gününe denk geldiği için Aşure ve lokma da dağıtılacak.

Demokratik Aleviler Federasyonu (FEDA) ve Dersim Yeniden İnşa Cemiyeti Avrupa’da yaşayan halkı anma etkinliklerine katılmaya çağırdı.

15 Kasım 1937’de Dersim Halk Önderi Seyit Rıza, oğlu Resık Usen, Use Seydi, Fındık Ağa, Hesene Demenıj, Hesene Kuresız ve Aliye Mırze Sıl idam edildi. Bir süre kentin içinde teşir edilen cesetleri yakılarak bilinmeyen yere götürüldü.

Aileleri ve Dersim halkı mezarların bulunması için kampanyalar başlatmıştı. 1937-38 Dersim soykırımında 70 ile 90 bin arası insan öldürülmüş, on binlerce insan sürgüne yollanmıştı. Devlet halen Dersim Soykırımıyla yüzleşmiş değil.

Kızılbaş Alevi toplumu Seyit Rıza ve arkadaşlarının idam yıldönümünde Kürdistan, Türkiye ve Avrupa’da ama etkinlikleri düzenliyor.

Avrupa’da anma etkinliklerinin öncülüğünü FEDA ve Dersim Cemiyeti yapıyor.

Hamburg

Kürt Alman dostluk derneğinde yapılacak etkinlik; 17 Kasım Pazar, saat:15:00’de başlayacak.

Dortmund

17 kasım Pazar, saat:14:00’de Dortmund Alevi Kültür Merkezi binasında yapılacak. Etkinliğe gazeteci Kamer Söylemez ve Pir Mustafa konuşmacı olarak katılacak.

Bruchsal

17 Kasım Bruchsal Alevi Dergahı’nda Seyit Rıza ve arkadaşları için düzenlenecek anmada lokma ve aşure dağıtılacak.

Giessen

17 Kasım’da saat 14:00’da anma düzenlenecek ve anmada aşure dağıtılacak. Etkinlikte yazar Haşim Kotlu bir konuşma yapacak.

Bielfeld

17 Kasım’da Bielefeld Kürt Kültür Merkezi’de aşure dağıtılacak ve Dersim soykırım kurbanları anılacak.

Erfurt

17 Kasım’da saat 13.00’da Mezopotamya Kültür Derneği’nde anma etkinliği yapılacak. Etkinlikte FEDA temsilcisinin konuşmasının yanısıra ve sinevizyon gösterimi de yapılacak.

Wipperfürth

15 Kasım’da aşure etkinliği yapılacak, 17 Kasım‘da Seyit Rıza ve arkadaşlarının idam edilmelerinin yıldönümü anma ve cem etkinliği düzenlenecek. Anmaya Pir Hüseyin Bildik katılacak.

Bonn

17 Kasım’daki etkinlik saat 13:00’da Bonn Kültür Merkezi’nde yapılacak. Etkinlikte Pir Veli, FEDA temsilcisi Mehmet Sürmeli de birer konuşma yapacak.

Paris

17 Kasım’da, saat 13:00’da Pazarcıklılar Derneği’nde düzenlenecek etkinliğe Yazar Mete Kalman ve FEDA temsilcisi İrfan Dayıoğlu, Pir Rıza Yağmur konuşmacı olarak katılacak.

Toulouse

17 Kasım’da saat 13:00’da Alevi Kültür Merkezi’nde Seyit Rıza ve arkadaşları anılacak.

Verviers

16 Kasım’da saat 13:00’da Seyit Rıza ve arkadaşları anılacak. Aşurenin de dağıtılacağı etkinlikte, birlik cemi olacak.

ST Gallen

17 Kasım’da saat 13:00’da Kürt Kültür Derneği’nde Seyit Rıza ve arkadaşları anılacak. Etkinlikten sonra lokma olarak aşure dağıtılacak.

Bern

17 Kasım’da saat 13:00’da Dinlerevi Alevi Kültür Merkezi’nde Seyit Rıza ve arkadaşları anılacak. 1 Aralık’ta ise aşure dağıtılacak.

Viyana

17 Kasım’da Avusturya Alevi Kültür Merkezi’ndeki etkinliğe Richard Berger konuşmacı olarak katılacak. Anmada sinevizyon gösterimi de yapılacak.

Düsseldorf

24 Kasım tarihinde düzenlenecek etkinlikte yazar Mehmet Bayrak konuşmacı olarak katılacak.

Bremen

24 Kasım’da saat 14:00’da Bremen Bırati Derneği’nde düzenlenecek etkinlikte Dr. Yaşar ile Pir Hüsnü Kaya da birer konuşma yapacak.

Münih

Seyit Rıza ve arkadaşlarının anılacağı etkinlikte Gazeteci Baki Gül, BDP Eşbaşkan Yardımcısı Yüksel Mutlu ve Ayfer Ber konuşmacı olarak katılacak.

Zürich

24 Kasım’da saat 13:00’da Kürt Kültür Merkezi’nde düzenlenecek etkinlikte Seyit Rıza ve arkadaşları anılacak. Lokma olarak da aşure dağıtılacak.

Basel

24 Kasım’da saat 14:00’da Kürt Kültür Merkezi’nde düzenlenecek anmada Pir Ali Bali ve FEDA temsilcisi birer konuşma yapacak.

EN SON EKLENENLER