Afşin-Elbistan Termik Santrali Zehir Saçıyor

afsin-elbistan-zehir-saciyora73caaf9add6fe6acaafAfşin-Elbistan Termik ve Elektrik Santrallerinde bugüne kadar 400 milyon tonun üzerinde linyit kömürü yakıldı. Santralin gerekli önlemleri almaması yöreyi yaşanmaz hale getirirken, yurttaşlar zehir solumaktan şikayetçi.

Afşin-Elbistan Linyit Havzası’nda düşük kalorili bol miktarda linyit rezervi olduğunun tespit edilmesinin ardından kurulan 2 adet Afşin Termik ve Elektrik Santralleri, çevre köylere zehir saçmaya devam ediyor. Santraller büyüklüğü ve üretimi bakımından Türkiye’nin en büyük santralleri özelliğine sahip.

Kışlaköy Kömür Sahası’ndan beslenen santraller bu zamana kadar 400 milyon tonun üzerinde linyit kömürü yaktığı belirtiliyor. Afşin-Elbistan yöresinde bulunan düşük kalorili linyit kömürünün ekonomiye kazandırılması ve elektrik enerjisi üretimi amacıyla yapılan her iki santralin toplam üretimi ise bu güne kadar 116 milyar KW/h’nin üzerinde.

Termik Santraller sadece elektrik üretimleri ile hafızalardaki yerini almazken, en son şubat 2011 tarihinde B Termik Santralde 4 gün arayla meydana gelen göçükte 11 işçi yaşamını yitirmesisye de gündele gelmişti. Bölgede yılın 12 ayı, hava kirliliği yaşanıyor.

KÖYÜN YOLLARI YIKANIYOR

Termik santrallerin bulunduğu bölgedeki Çoğulhan kasabası, Alemdar, Kuşkayısı, Kaşanlı, Karagöz ve çevrede bulunan çok sayıda köyde santrallerin çıkardığı dumandan olumsuz etkileniyor. Köylerin hemen içerisinde kurulan termik santrallerden çıkan dumanlar, köylerin içine düşerken, köylüler dışarı çıkmakta zorlanıyor. Akşam saatlerinde hava kirliliğinin bariz bir şekilde hissedildiği köylerde, sabahları itfaiye araçlarının köye gelerek cadde ve sokakları yıkaması dikkat çekiyor.

GÖZ GÖZÜ GÖRMÜYOR

Termik santrallerden çıkan dumanlardan kaynaklı dışarıya çıkmakta zorlandıklarını belirten Çoğulhan kasabası Durnatepe Mahalle Muhtarı Hasan Kılıç, “Göz gözü görmüyor. Pislikten dışarıya çıkamıyoruz.” dedi.

(Maraş/DİHA)

EN SON EKLENENLER