Alevilerden Suriye’deki katliamlara karşı Taksim’de eylem

taksim_suriye_katliam_protestosuSuriye’de yaşanan Alevi katliamlarına ilişkin bugün Pir Sultan Abdal Kültür Derneği (PSAKD) tarafından Galatasaray Lisesi önünde bir basın açıklaması yapıldı.

PSAKD tarafından örgütlenen eyleme Alevi Bektaşi Federasyonu, Alevi Kültür Dernekleri, Hacıbektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı, Hubyar Sultan Alevi Kültür Derneği, Özgür Demokratik Alevi Derneği, Garip Dede Dergahı, Şahkulu Sultan Dergahı, Dersim Dernekler Federasyonu, Divriği Kültür Derneği, Kangal Dernekler Federasyonu, İkitelli Cemevi, Arnavutköy Cemevi, Bağcılar Cemevi Hacı Bektaş-ı Veli Kültür ve Tanıtma Vakfı da destek verdi.

Suriye’de gerici çetelerin Alevi, Kürt ve Hristiyan inancına sahip insanlara yönelik katliamlarının protesto edildiği eylemde açıklama PSAKD Genel Başkanı Kemal Bülbül tarafından yapıldı.

Suriye sınırına yürümeye çağırıyoruz”

Bülbül, katliamlardan ABD ve AKP’yi sorumlu tutarak şunları söyledi; El Kaide, El Nursa çetelerinin AKP ve ABD desteğiyle Suriye’de Alevilere, Rojava’da Kürt halkına karşı katliam soykırım derecesine ulaştı. AKP, ABD ve eli kanlı çeteler insanlığa karşı suç işliyor. İnsanlık onurunun ayaklar altına alındığı, çocukların, kadınların, genç, yaşlı demeden bütün insanların katledildiği Suriye’de bu vahşet tablosuna güç veren AKP hükümeti katliamın ortağıdır. Bu katliam politikasından vazgeçin. Başbakan sen Türkiye ve Ortadoğu halkları karşısında suçlusun, bu katliamın ortağısın. Gizlice giren TIR’ların, işkence ile katledilen çocukların, tecavüze uğrayan kadınların hesabını ver.”

Bülbül açıklamanın devamında katliamcı çetelere karşı mücadele vurgusu yapılarak şunlar ifade edildi: Biz demokratik Alevi hareketini oluşturan kurum ve dernekler olarak başta Alevi toplumu olmak üzere, demokrasi güçlerini, demokrasi ve eşit yurttaşlık mücadelesindeki paydaşlarımızı, müsahip kurumları, siyasi partileri bu vahşete ve soykırıma karşı Antakya’ya Suriye sınırına yürümeye çağırıyoruz.”

“AKP savaş politikalarını istemiyoruz, savaşa hayır diyoruz!” ve “Suriye Maan’daki El Kaide’nin yaptığı katliama sessiz kalma, sende hesap sor!” pankartları açılırken, “Katil Erdoğan hesap verecek!”, “Aleviyiz haklıyız kazanacağız!”, “Yaşasın halkların kardeşliği!”, “Suriye halkı yalnız değildir!” sloganları atıldı.

Eyleme atılan sloganların ardından bitirildi.

EN SON EKLENENLER