Kızılbaş Aleviler cemde buluştu

cemFreiburg kentinde, Alevi Kültür Dergahı tarafından organize edilen ve yaklaşık 300 kişinin katıldığı cem, Pir Hüseyin Bildik tarafından yönetilirken, Zakir Ali Hıdır’ın seslendirdiği nefesler eşliğinde gençler semah döndü. Pir Hüseyin Bildik, adakları olan Kızılbaş Alevileri dara kaldırarak Xızır Orucu’nun barışa vesile olmasını diledi. Ardından Xızır Cem’i için yapılan lokmalar okunan gulbanglar eşliğinde paylaşıldı.

Gençler ilk kez katıldı

Semah dönen ve ilk kez bir ceme katılan genç katılımcılar, Alevilik hakkında fazla bilgi sahibi olmadıklarını belirterek, dergahın açılmasının kendileri açısından olumlu olduğunu kaydetti. Yabancı bir kültürün içinde yaşamanın kendisiyle bir yabancılaşmayı getirdiğine de dikkat çeken gençler, kendi kültürlerini tanıyıp yaşatabilecekleri ortamların olmasının varolan boşluğu giderdiğini söyledi.

Ortak mücadele önemli

Fransa’nın Marsilya kentindeki Alevi Kültür Merkezi’nde (AKM) Xızır Cemi’ni ise Pir Hüseyin Keskin Dede yönetti. Cemden önce bir konuşma yapan AKM Eşbaşkanı Müge Yangöz, “Alevilik özgürlüktür, komün bir yaşam biçimidir, kardeşliktir. Bugüne kadar hep katledildik. Hesap sormada yetersiz kaldık. Bu katliamları gerçekleştirenler halka hesap vermelidir. Bugün de Kürt halkı katledilyor. Ortak hareket ederek karşı duruş sergilemeliyiz” dedi. Ardından katılımcılardan rızalık alan Pir Hüseyin Keskin Dede, Alevi inancı üzerinde uygulanan baskı ve zorlukları dile getirerek Alevi canların mutlaka birlik ve beraberlik içerisinde hareket etmelerini salık verdi. Daha sonra gulbanglar eşliğinde cem yapıldı, semah dönüldü.

AHMET CEBBA/FREIBURG/DOĞAN BOZTAŞ/MARSILYA

EN SON EKLENENLER