Alevilere dil uzatmak kimin haddine

ABBAS TAN

Bolu Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz Alevilere dil uzatmış.

Kendini bilmezler zaman zaman saçmalarlar. Buna haddini aşmak denemez çünkü bilerek ve seçilerek söylenen sözlerdir bunlar.

Bolu Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz geçtiğimiz günlerde Doğu ve Güneydoğu Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneğinin açılış töreninde bir konuşma yaparak birilerine mesaj vermeye çalışmış.

“Almanya ve Fransa geçmişte PKK’ya müthiş destek verdiler. Şu anda da Alevilere destek veriyorlar. Amaçları şu;

Türkiye’yi sıkıntıya sokmak” diye konuşmuş.

Bu belediye başkanının ne söylediği ve niçin söylediği kendisinden sorulsa aslında cevap dahi veremeyecek kapasitede ve aciz birisi olmalı ki böylesine saçmalıklar dolu sözler sarf ediyor.

Bir insanın Alevilere söz söyleyebilmesi için en az Alevilerin milyonda biri kadar temiz ve dürüst olması gerekir. Alınıp satılan bir meta durumunda olmamalı.

Söylediği sözün nerelere gittiğini bilmesi gerekir.

Bu cahil ve yobaz insana ve onun gibi düşünenlere sesleniyoruz.

Alevilere söz söyleyebilmek için Alevilerin geçmişini bilmek ve tarihine bakmak gerekir.

Aleviler hiçbir zaman tahriklere gelmediği gibi satmamış satılmamışlardır.

Davalarına olan inançlarından dolayı İmam Hüseyin, Hallacı Mansur, Seyit Nesimi, Pir Sulatan Abdal, Deniz-Yusuf-Hüseyin gibi niceleri canlarını başlarını vermişlerdir ama asla ikrarlarından dönmemişlerdir.

Hiçbir kanaldan beslenmemişlerdir.

Alevilerin ne Almanya’nın nede Fransa’nın desteğine ihtiyaçları yoktur. Üstelik o ülkelerde Alevilere destek vermemektedirler.

Avrupa’daki sadece Almanya ve Fransa değil birçok ülke Aleviliği bir inanç olarak kabul etmiş ve Alevilerin dik duruşları karşısında onları yok sayamamışlardır.

Bolu Belediye Başkanının mesaj verdiği yeri özellikle seçerek sözde Doğu ve Güneydoğu Yardımlaşma derneğinden ülke halkının bir kısmını diğer kesimle karşı karşıya getirmeye çalışmak istemiş ama söylediği lafın altında ezilmiştir.

Sözde belediye başkanı olan bu akıldan yoksun insanın söylediklerine seyirci kalan herkesi bu insanla suç ortağı saymak gerekir.

Belediye Başkanının mensubu olduğu partinin Genel Başkanı bu başkan hakkında ne düşünüyor ?

Yoksa oda Belediye Başkanı gibi mi düşünüyor acaba?

Bu işin şakası yoktur.

Aleviler aslında bu tip söylemlere alıştılar. Çok da ciddiye almıyorlar hatta bu tip lafları sarf edenleri adam yerine dahi koymuyorlar ama bunu söyleyen zat şu an bir ilin Belediye Başkanı.

Devletin savcıları nerede ne yaparlar, Bolu’da Cumhuriyet Savcıları bu insanı tanıma fırsatı buldular ve gereğini yapacaklar mı yoksa Belediye Başkanı doğru söylüyor diyorlarsa adı geçen ülkelerin Alevilere verdiği müthiş desteği açıklasınlar, açıklatsınlar da herkes görsün
bakalım.

Türkiye’den Suriye’ye, Mısır’a gittiği söylenen müthiş destekle birbirine karışan söylemler mi dir?
Bu vesileyle devleti yönetenlerin bir şeyleri görmesi gerekir.

Avrupa’da yaşayan ve en az 14 ülkede Federasyon düzeyinde örgütlenen Alevilerle bu ülkelerin ilişkilerini görüp Aleviliğin merkezi olan ülkemizde Aleviler- Devlet ilişkilerini de görerek, mukayese ederek karar vermeliler.

Ama nerede o anlayış.

Bizde sürekli kullanıla bir söz vardır. Nerede nasıl kullanıldığını çok iyi bilemiyorum ama zaman zaman bende söylüyorum.

Kimisi dangalak kimisi bengi
Merhametli olur yiğidin kendi
Binde bir bulunur kafanın dengi
Cinsi bozuklarda namus ar olmaz.

29.04.2014

 

EN SON EKLENENLER