Alevilik derslerine saygın ödül

Yaklaşık üç yıldır çeşitli okullarda verilen Alevilik dersleri ödüle layık görüldü. Britanya Eğitim Araştırmaları Derneği BERA (The British Educational Research Association)  Alevilik dersleri ve bu konuda akademik bir araştırma yürüten Dr Celia Jenkins’i ve çalışmayı ortak yürüttüğü Cemevi ve Prince of Wales ilk okulu ile Highbury Grove Orta Okulu yöneticilerini ödüllendirdi. Kurum, Westminster Üniversitesi’nde sosyoloji dersleri veren Dr Jenkins’in “Alevi inancı ve Kimlik süreci” başlıklı araştırmasının, Alevi gençler arasında endişe verici boyutlara yükselen intiharlar ve kimlik bunalımına karşın okudukları okullarda inançlarını tanımadıkları ve anlatamadıkları için yaşadıkları sıkıntıya işaret ettiğini kaydetti.

Araştırmada, Alevi toplumu ve Cemevi’nin işbirliği ile Highbury Grove orta okulunda başlayan Alevilik derslerinin, bu inanca mensup çocukların başarı seviyelerini de arttırdığına ve çevreleri ile daha uyumlu olmalarına katkıda bulunduğuna dikkat çekiliyor.

TÖRENE BAF YÖNETİCİLERİ DE KATILDI

İngiliz okullarını ve eğitim sistemini Alevilik dersleri ile tanıştıran projeyi gerçekleştirenlere ödülleri BERA tarafından takdim edildi. Britanya Alevi Federasyonu yetkililerine ödüllerini törenle verdi.Geçtiğimiz günlerde British Enstitüsü binasında 40. kuruluş yıldönümünü kutlayan kurumdan ödülü alan BAF Başkanı İsrafil Erbil ‘Alevilik dersleri’nin diğer inançlarla birlikte okullarda okutulması Alevi çocuklarının özgüvenini artırmaktadır’ derken, Dr Celia Jenkins de okullarda öğretilen kültürler ve inançların eşit olarak öğretilmesi ve her çocuğun kendine ait değerleri öğrenmesi gerektiğini vurguladı.

İngiltere’de Alevilik dersleri ilk kez IAKM-Cemevi’nin girişimleri sonucu, Enfield Princess Wales Primary School’da verilmişti. İngiltere ilokullarında dünya dinleri kapsamında 5 ile 11 yaş grubu çocuklara anlatılmaya başlanan Alevilik daha sonra Highbury Grove Ortaokulu’nda , bu yılda Nottingham’a bağlı Uttoxeter kasabasında sadece 2 Alevi öğrencinin bulunduğu Picknalls First İlk Okulu’nda verilmeye başlanmıştı.

EN SON EKLENENLER