Asuriler de IŞİD’e karşı ‘savunma birlikleri’ kuruyor

IŞİD’in katliam tehdidiyle karşı karşıya kalan Irak’taki Hıristiyanlar da silahlı birlikler kurmak için harekete geçti. Duhok yakınlarındaki Alqoş’taki Asuriler, kendi imkanları ile ‘öz savunma birlikleri’ kurmaya başladı.

Almanya ’nın Sesi Radyosu (DW), 6 bin nüfuslu Alqoş beldesinde silahlanan Asurileri yerinde takip etti.

Asurilerin yaşadığı Alqoş beldesine yakın olan Tel İskof’ta Peşmergelerin sadece kontrol noktası bulunuyor ve olası bir saldırı halinde beldenin güvenliğini sağlama görevi de yine halka düşecek. Asuri Demokratik Hareketi ise, Peşmerge’nin olası bir IŞİD saldırısında tümüyle geri çekilme ihtimaline karşın, eldeki imkanlar ile halkı silahlandırmaya çalışıyor.

2 BİN SAVAŞMAYA HAZIR GÖNÜLLÜ VAR

Asuri Demokratik Hareketi öncülüğünde örgütlenen silahlı savaşçıların sayısı şimdilik yüz civarında iken, 2 bini aşkın gönüllü ise ihtiyaç halinde savaşmak için hazır halde bekliyorlar. Asuri Demokratik Hareketi’nin çabalarının yanı sıra, silah ihtiyacını bizzat kendileri karşılayan Asuriler de bulunuyor.
Asuri hareketine bağlı silahlı birlikler sabahın erken saatlerinden itibaren Alqoş içinde ve çevresinde devriye gezerken, geceleri de belde çevresinde nöbet tutuluyor.

‘SAYIMIZ 1.5 MİLYONDAN 400 BİNE İNDİ’

DW’ye konuşan Saint Georg Kilisesi din görevlisi Wadah Sabih, 2003’te yılında 1,5 milyon civarında oldukları tahmin edilen Irak Hristiyanlarının sayısının bugün 400 bine kadar gerilediğini söyledi. Irak ordusunun dahi IŞİD çetelerine karşı etkisiz kaldığını hatırlatan Sabih, kendilerinin IŞİD’e karşı durmalarının zor olduğuna dikkati çekti.

Asuri Demokratik Hareketi temsilcilerinden Yakub Yago ise, DAİŞ’in Sincar (Şengal) katliamlarından sonra Ezidilerin kendi savunma birliklerini kurduklarını hatırlattı. Yago, “Ezidiler, öz savunmaları söz konusu olduğunda Sincar’da kimseye güvenmiyorlar. Kendi kendilerini savunmak istiyorlar. Bizler Irak’ın bölünmesini istemiyoruz. Ancak sadece kendi bölgemizde kendi kendimizi yönetmek istiyoruz” dedi.

SİLAH, EĞİTİM VE KOORDİNASYON İHTİYACI VAR

DW’ye konuşan Hristiyan siyasetçiler de, Ninova bölgesinde yaşayan Hristiyanların yanı sıra Ezidi ve diğer azınlık halkların kendi savunmalarını yapmalarından yana olduklarını dile getirdiler. Birçok siyasetçi, azınlık halkların kendi kaderlerini belirlemelerinin önemine dikkat çektiler.

radikal

EN SON EKLENENLER