Dün Kerbela, bugün Kobanê

Didim Alevi Bektaşi Kültür Merkezi ve Cemevi, Muharrem Ayı dolayısıyla bir açıklama yaptı. Açıklamada, Ehli Beyt ailesine yapılan zulmün unutulmadığı belirtilerek, “Dün Kerbela’da barbarca işlenen katliamlar bugün islamci Işid ve türevi çeteler tarafından Ortadoğu’nun Kadim Halk ve İnançları olan Alevilere, Ezidilere, Türkmenlere, Kürtlere ve Diğer Halklara yönelmiştir.” Denildi.

Muharrem ayının dostluk, barış, kardeşlik ve bir arada yaşamı getirmesini temenni ettiklerini belirten Didim Cemevi Başkanı Hasan Dikçe, “Kerbela olayının üzerinden 1375 yıl geçti ama Kerbela’da saltanat sahibi despotların Ehlibeyt ailesine reva gördükleri vahşet ve katliam unutulmadı. Unutulmayacaktır. 680’da İmam Hüseyin ve yoldaşlarına yönelik yapılan zulüm ve katliam bugün dünyanın farklı bir coğrafyasında yaşanmaktadır.” Dedi.
Aleviler olarak Çorum, Sivas, Maraş, Gazi ve Gezi katliamlarının Kerbelanın bir devamı olduğunu da hatırlatan Dikçe, maden ocaklarında, tersanelerde ve AVM’lerde yaşanan işçi ölümlerinin de Alevileri derinden üzdüğünü söyledi.

EN SON EKLENENLER