Tevhid-Selam deyip Alevileri dinlemişler

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nın “Tevhid Selam Kudüs Terör Örgütü Üyeliği” iddiasıyla bir dönem Alevi dedelerinin telefonlarını dinlediği ve teknik takiple izlediği ortaya çıktı. Özel yetkili savcılık tarafından başlatılan bu soruşturma, 17 Aralık sonrası yargıda yaşanan değişim sonrası ortaya çıktı. Dosyayı devralan yeni savcı, 9 kişi hakkında takipsizlik kararı verirken, şüphelilerin soruşturmaya nasıl dahil edildiklerinin belirlenemediğini kaydetti.

Anayasal Düzene Karşı İşlenen Suçları Soruşturma Bürosu’nda görevli cumhuriyet savcısı Durak Çetin tarafından verilen takipsizlik kararında soruşturmayı başlatan eski savcılık eleştirildi. Takipsizlik kararına göre soruşturmanın, İsrail istihbarat servisinden Türkiye’deki İsrail diplomatlarına yönelik terör saldırısı yapılacağına dair ihbarda bulunulması üzerine başlatıldığı anlatıldı. Ancak savcı Durak, kararında “şüphelilerin bu saldırı iddiasıyla ilgili nasıl bir irtibat kurularak soruşturmaya dahil edildiklerinin ve haklarında iletişimin tespiti, teknik araçlarla izleme işlemleri yapılmasına gerek duyulduğunun belirlenemediğini” kaydetti.

Kararda, dosyada mevcut bulunan delillerden şüphelilerin suç teşkil eden herhangi bir söz veya eylemlerine rastlanmadığı, “Tevhid Selam Kudüs Terör Örgütü”ne üye olduklarına ve bu terör örgütünün faaliyetleri doğrultusunda suç işlediklerine dair soyut iddia dışında kamu davası açmaya yeterli delil elde edilemediği anlaşıldığından şüpheliler hakkında kovuşturmaya yer olmadığına karar verildiği belirtildi.

Dinlenen Alevi dedeleri

Kararda, terör örgütü üyeliği ve yöneticiliği ile ilişkilendirilen şüphelilerden EHDAV Başkanı Ali Yeral, Hüseyin Gazi Derneği Başkanı Gülağ Öz, Alevi Dedesi Hüseyin Dedekargınoğlu, araştırmacı-yazarPiri Er, Bektaşi Babası Şakir Keçeli, Alevilik Araştırma Merkezi Başkanı Ali Yıldırım, Alevi Dedesi Hüseyin Alagöz, Aresh Gahmani ve Seyed Askar Seyedturabi hakkında “kovuşturma yapılmasına yer olmadığına” karar verildi.

cumhuriyet.com.tr

EN SON EKLENENLER