Cumartesi Anneleri, Seyit Rıza’nın akıbetini sordu

 
Cumartesi Anneleri, gözaltında kaybedilen yakınlarının akıbetini sormak için sürdürdükleri adalet arayışının 503’üncü haftasında Galatasaray Meydanı’nda bir araya geldi.
“Failler belli, kayıplar nerede?” yazılı pankartı açan Cumartesi Anneleri ellerinde kaybedilen yakınlarının fotoğrafları ve kırmızı karanfiller taşıdı.
15 Kasım 1937’de idam edilen Seyit Rıza ve arkadaşlarının akıbetini soran annelerin eyleminde ilk olarak Seyit Rıza’nın torunu Rüstem Polat’ın, katliamın 77. yılında kaleme aldığı mektup okundu.
Ardından 19 Ekim 1995’te gözaltında kaybedilen Fehmi Tosun’un eşi Hanım Tosun konuştu. “Herkes bilsin ki Seyit Rıza’nın torunları burada” diyen Tosun, “Seyit Rıza gibi söz veriyorum, kayıplarımızı aramaktan vazgeçmeyeceğiz. Her iki elimiz de o katillerin yakasında olacak” dedi.

21 Mart 1995’te kaybedilen Hasan Ocak’ın ağabeyi Ali Ocak ise, adalet ve eşitlik için 20 yıldır adalet arayışlarını sürdürdüklerini belirterek, “Seyit Rıza ve arkadaşlarını, katliamları unutmadık, unutmayacağız” diye konuştu.

Konuşmaların ardından haftanın açıklamasını Cumartesi İnsanlarından Maside Ocak okudu. Ocak, 77 yıl önce Seyit Rıza ve arkadaşlarını hukuksuz şekilde yargılayan mahkemelerinin bugün de yanı hukuksuzluğu sürdürdüklerini belirtti.

EN SON EKLENENLER