Ali İsmail Korkmaz’ı vuran polise müebbet istendi

Gezi Direnişi sırasında Eskişehir’de dövülerek öldürülen 18 yaşındaki Ali İsmail Korkmaz davasının beşinci duruşması bugün Kayseri 3. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Duruşmada mütalaa veren savcı, Saldoğan’ın “kasten öldürmek” suçundan müebbetle cezalandırılmasını istedi. Mahkeme ise tutuksuz sanık polisin tutuklanması talebini kabul etti.

Savcı ayrıca, sivil sanıklar İsmail Koyuncu, Ramazan Koyuncu, Ebubekir Harlar ve Muhammet Vatansever’in “nitelikli yaralama”, polis Yalçın Akbulut’un “kasten yaralama” suçlarından cezalandırılmasını talep etti. Polisler Şaban Gökpınar ve Hüseyin Engin’in ise beraatını istedi.

Avukat Ayhan Erdoğan olayın nasıl meydana geldiğini duruşma salonuna getirilen maket üzerinde anlattı. Avukat Erdoğan, “Sanık polisler Hüseyin Engin ve Şaban Gökpınar’ın müdahalesi olmasaydı Ali İsmail kaçardı, kovalandığı için diğer sanıklara doğru koşuyor. Beraatları haksız olur.” dedi. TÜBİTAK raporu ile polis Yalçın Akbulut’un olayda asli fail olduğunun açığa çıktığını belirten Avukat Erdoğan, “Sanık Mevlüt Saldoğan, Ali bayılıp tekrar bilinci yerine geldikten sonra da saldırmıştır, kaçarken bile hala ‘yakalayın’ diye bağırmıştır.” diye konuştu.

Sanık polis Mevlüt Saldoğan ise duruşmadaki savunmasında, dönemin Başbakanı Erdoğan’dan güç aldığını ifade etti. Saldoğan, “Bugün bu ülkenin sayın cumhurbaşkanı, başbakanı Gezi’nin bir darbe girişimi olduğunu söylüyor. Ben bu darbeyi bastırmakla görevliydim.” diye konuştu.

Saldoğan’ın “Ben kötü niyetli olsam tanık Semih’i de şahit bırakmamak için öldürürdüm. Öyle biri değilim. Öldürme kastım olsaydı çeker vururdum, silahımda mermi sürülüydü. Allah her şeyi biliyor, vicdanım rahat” şeklinde savunma yapması ise dikkat çekti.

Mahkeme heyeti duruşmaya verdiği aranın ardından kararını açıkladı.
Sanık polis Yalçın Akbulut’un tutuklanması talebini reddeden mahkeme, soruşturmanın genişletilmesi talebini de kabul etmedi. Mahkeme, taraflara esas hakkında beyanda bulunmaları için süre verilmesine karar verdi. Duruşma 26 Aralık’a ertelendi.

EN SON EKLENENLER