Cemevlerinde su ve elektrik faturaları ödenmeyecek

Cemevlerinin elektrik ve su faturaları artık ödenmeyecek.
AİHM, zorunlu din derslerine dair daha önce verdiği mahkumiyet kararının ardından bu kez de diğer ibadethanelerden alınmayan elektrik, su bedelini cemevlerinden tahsis eden Türkiyeyi, ayrımcılık yaptığı gerekçesiyle mahkum etti. Cami, kilise ve sinagoglar elektrik faturasından muaf tutulurken, cemevleri bunun dışında tutuluyordu.

AİHM KARARI ALEVİLERİ HAREKETE GEÇİRDİ
Doğan: Hükümet cemevlerini statüye kavuşturmalı
AİHM’nin cemevlerine ilişkin kararı Alevileri harekete geçirdi.
Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Genel Başkanı Müslüm Doğan, hükümetin AİHM kararını uygulamasını beklemeden şubelerine genelge göndererek bundan sonra su ve elektrik faturalarını ödemeyeceklerini açıkladı.
AİHM kararı ile birlikte cemevilerinin artık bir statüye ulaştığını ve cami, kilise ve sinagoglar gibi yasal bir ibadethane anlamında bir karşılık bulduğunu dile getiren Doğan, Türk hükümetinin yapacağı tek şeyin cemevlerini, iç hukukta bir statüye kavuşturmak olduğun ifade etti.
AİHM KARARI ALEVİLERİ HAREKETE GEÇİRDİ
Geçmez: Karar aslında tüm inançları kapsıyor
Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı Genel Başkanı Ercan Geçmez de cemevlerinin ibadethane olduğu yönünde yılladır söylediklerinin AİHM tarafından verilen kararla tekrarlandığını belirtti.
Geçmez, kararın özünde sadece cemevleri ile ilgili olmadığını, inanç özgürlüğü konusunda Türkiye’nin uyarıldığı ve mahkum edilmesi anlamına geldiğini de vurguladı. Kararın yine sadece Alevileri değil, diğer bütün inançları kapsadığına işaret eden Geçmez, AKP hükümetinden zorunlu din derslerinin kaldırılması yönünde verilen kararda olduğu gibi topu taca atmamasını ve kararı uygulamasını beklediklerini söyledi. Geçmez, mahkemenin verdiği 6 aylık süre zarfında taraflar olarak hükümetin kendileriyle görüşmemesi halinde Anayasa Mahkemesi’ne başvuracaklarını kaydetti.

EN SON EKLENENLER