Antalya’da Alevi açılımı toplantısında Aleviler yok

Antalya’da Menderes Türel’in düzenlediği “Alevi açılımı” toplantısı Antalyalı Alevi örgütleri ve Halkevleri tarafından protesto edildi. Alevi örgütleri eşit yurttaşlık taleplerinin karşılanacağı demokratik, özgür bir ülke için mücadele edeceklerini belirtti

AKP’li Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel tarafından düzenlenen “Türkiye’nin Demokratikleşmesi ve Alevi Talepleri Müzakere Toplantısı” Alevi örgütleri ve Halkevleri tarafından protesto edildi.

Antalya Su Otel’de büyük bir gizlilikle hazırlanan “Müzakere toplantısı” dün basına yapılan davet ile ortaya çıktı. Hiçbir yerde haberi ve çağrısı olmayan toplantıya özel davetiye ile katılımcı çağırıldığı öğrenildi.

Haberin alınması üzerine 6 Alevi örgütü ve Halkevleri bugün (11 Aralık) Cam Piramit önünde buluşarak Su Otel önüne yürüdü. Yürüyüş sırasında sık sık “Devletin Alevisi olmayacağız”, “Gerici eğitim istemiyoruz”, “Karanlığa teslim olmayacağız” sloganları atan topluluğun önü otele 100 metre kala çevik kuvvet tarafından kesildi. Eylemciler otel önüne kadar yürümekte ısrarcı olunca polis barikatı kaldırıldı.

Otelin önünde basın açıklamasını okuyan Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı Antalya Şube başkanı Tufan Eroğlu, Menderes Türel’in Alevilerin talepleri konulu toplantıyı Alevilere duyurmadan yapmaya çalıştığına dikkat çekerek “Biz Alevi örgütleri ve Alevilerin hak ve taleplerini yıllardır savunan örgütler ve kişiler olarak buradayız. Peki ama bu otelin kapalı kapıları ardında Alevilerin talepleri için kimler panel düzenliyor” diye sordu.

Eroğlu açıklamasında “Tayyip Erdoğan’ın miting meydanlarında Alevileri yuhalattığına tanık olmadık mı? Reyhanlı’da kalleş bir bombalı saldırıda ölen yurttaşlarımız için “53 Sünni vatandaşımız öldü” diyen Tayyip Erdoğan değil miydi? Emperyalizmin taşeronu olarak bütün bir Ortadoğu’yu ateşe veren mezhepçi savaş politikalarını dört yıldır siz yürütmüyormusunuz? Suriye’de Alevileri katleden IŞİD denilen katil çetesini siz büyütmediniz mi? IŞİD süreciyle birlikte Türkiye’nin tüm Alevilerine yayılan ve büyüyen bir can güvenliği kaygısını oluşturan siz değilmisiniz?” dedi.

Etkinliğe Alevilik v eAleviler adına oturanlara da seslenen Eroğlu, “Bilmez misiniz ki, sizi bu sofraya çağıranların elinde nice canların kanı var. Bilmez misiniz ki, zalimin sofrasına oturanda zalimdir” diyerek toplantıya katılan Alevileri de eleştirdi.

Eroğlu açıklamasını “Alevilerin gerici AKP iktidarından beklediği bir açılım yoktur. Eşit yurttaşlık isteğimizin ancak bütün halkların demokratik, laik, özgür ve eşit yaşayabileceği bir ülke de karşılanacağının bilincindeyiz. Ve bunun için mücadele edeceğiz.

Mezhepçi-cihatçı faşizme karşı halkın tüm kesimlerini kapsayacak; birleşik laik, demokratik, eşitlikçi, özgürlükçü bir mücadeleyi örgütleyeceğiz.

Kahrolsun mezhepçi faşizm. Yaşasın eşit yurttaşlık mücadelemiz” diyerek bitirdi.

Eylem sonrası toplantıya katılmak isteyenler salona alınmazken Menderes Türel’in moderatör olarak getirttiği iki akademisyenin de AKP Siyaset okullarında hocalık yapan, havuz medyasında AKP güzellemeleri yazan Dr. Murat Yılmaz ve Prof. Dr. Berat Özipek olduğu öğrenildi.

Basın açıklaması, Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı Antalya Şubesi. Alevi Kültür Dernekleri Antalya Şubesi, Pir Sultan Abdal Antalya Şubeleri, Antalya Abdal Musa Kültür ve Tanıtma Derneği, Karatepe Kültür, Dayanışma, Yaşatma ve Yardımlaşma Derneği- Karatepe Cemevi, Antalya Tahtacıları kültür Eğitim Dayanışma ve Yardımlaşma Derneği, Antalya Halkevleri tarafından düzenledi.

Sendika.Org/Antalya

EN SON EKLENENLER