Alevilerin sesi TV10 Dördüncü yılını kutladı

Alevi  sorunlarını “hakkın ve hakikatin sesi” ile gündeme getirmek amacıyla kurulan TV 10, 4’ncü kuruluş yıldönümünü “Dayanışma Gecesi” düzenleyerek kutladı.

Geceye Alevi dernek ve vakıf başkanlarının yanısıra, Mersin Akdeniz Belediyesi Eş Başkanı Yüksel Mutlu ve İstanbul Avcılar Belediye Başkanı Handan Toprak Benli, sanatçılar Ferhat Tunç, Tolga Sağ ve Kobani Halk Meclisi Eş Başkanı Ayşe Efendi ile çok sayıda davetli katıldı.

Sunuculuğunu Nilgün Mete’nin yaptığı Dayanışma Yemeği’nin açılış konuşmasını Garip Dede Dergahı Başkanı Celal Fırat yaptı.

Tv10 kendisine düşen görevden daha fazlasını yapmak için gecesini gündüzüne katmaktadır diyen Fırat: ”Biz Aleviler Selçuklulardan başlayarak bu güne kadar hep katledildik, öldürüldük ve yok sayıldık. Bunu önlemenin tek yolu Emekçiler, Kürtler; Aleviler ve diğer ötekiler bir araya gelerek mücadele etmeleriyle mümkündür” şeklinde konuştu

Fırat ayrıca:  “eşit yurttaşlık ve demokrasi talepleri etrafında oluşturacağımız güç birliği ile bütün güçlükleri yeneceğiz” dedi.

Fırat’ın konuşmasının ardından sinevizyon gösterimi yapıldı.

Sinevizyon görüntüsünün ardından tv10 Genel Yayın Yönetmeni Şükrü Yıldız konuşmak için sahneye çıktı.

“Kendimizi ifade edeceğimiz bir yayına ihtiyacımız vardı” diyerek başlayan Yıldız: Kürt, Türk, Alevi ve soldan bakanların bir yayına ihtiyaçlarının olduğunu ve TV10 bu ihtiyacı karşılamak için kurulduğunu belirtti.

Yıldız konuşmasının ardından yönetim kurulunu ve çalışanlarını sahneye çağırdı.

Akdeniz Belediyesi eş başkanı Yüksel Mutlu, Avcılar Belediye başkanı Handan Toprak Benli, Alevi Bektaşi Federasyonu ve Alevi Federasyonlarını temsilen Ali Özcan, Alevi Kültür Dernekleri Başkanı Doğan Demir, Hacıbektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı adına Okmeydanı Cemevi Başkanı Zeynel Şahin ve Özgür Demokratik Alevi Derneği Başkanı İmam Balsever birer konuşma yaparak TV10’un önemli bir misyon üstlendiğini ve Alevilerin TV10 sayesinde seslerinin daha gür çıktığını belirttiler.

Davetliler arasında bulunan Kobanê Eş Başkanı Ayşe Efendi’de sahneden konuklara seslenerek “Kobanê Kürtlerin, Alevilerin, Ermenilerin ve diğer azınlıkların birlikte oluşturdukları Rojava’nın bir kantonudur. Bu birlikte yaşama kültürünü dünyaya armağan ediyoruz. Katkılarınız ve desteklerinizle dahada güçleneceğiz” dedi.

Konuşmaların ardından sanatçılar Gule Mayera, Aşık Alican Yıldırım, Berrin Sulari sahnedeki yerlerini aldı.

EN SON EKLENENLER