ABF, 21 Aralık’da bir mitingle Maraş katliamını lanetleyecek

 

 

Alevi Bektaşi Federasyonu  Genel Başkanı Fevzi Gümüş, 1978 yılında Alevilere yönelik katliamın yıl dönümünde Maraş’ta olacaklarını duyurdu. “21 Aralık’ta yeni katliamlar olmasın diye Maraş’ta olacağız, katliamı unutturmayacağız” diyen Gümüş, tüm emek ve demokrasi güçlerini o gün Maraş’ta yapacakları mitinge davet etti.

Maraş’ta 1978 yılında 19 Aralık ve 24 Aralık tarihleri arasında Alevilerin evleri basılmış, işyerleri yağmalanmış, çocuk-yaşlı, kadın-erkek yüzlerce kişi vahşice katledilmişti. Maraş Katliamı her yıl Aleviler ve diğer demokrasi güçleri  tarafından lanetleniyor.

Maraş’ta miting düzenleneceğini yazılı bir açıklamayla duyuran ABF Genel Başkanı Gümüş ise, “Doğrudan Alevileri ve solcuları hedef alan Maraş Katliamı insanlığa karşı işlenmiş bir suçtur. Bu suçun bir numaralı sanığı bizce devlettir” dedi.

Katliamı gerçekleştirenlerin hâlâ yargılanmadığına dikkat çeken Gümüş,  “tüm emekçileri, vicdan ve adalet duygusu içinde olan herkesi 21 Aralık Pazar günü Maraş’ta yitirdiğimiz canları anmaya ve  yapılacak mitinge katılmaya çağırıyoruz” dedi. 

EN SON EKLENENLER