Tarihi buluşma

ALİ ÖZCAN

Orta doğunun Cadı kazanı gibi Kaynadığı bir dönemde geçiyoruz. Adeta bir Din yada İnac Savaş’ı yaşanıyor. Görülmemiş şekilde çoluk coçuk sokak ortasında boğazlanıyor, çocuk yaşta genç kadınlar pazarlarda pazarlanıyor, ve bunlar sözde Din adına Yapılıyor. Çok acıdırki bu katliamları yapanlar üzerinde yaşadığımız bu topraklarda ev sahipliği yapılıyor, tüm dünya bas bas bağırıyor AKP bu insanlıkta nasibini almamış güruh Topluluğa destek veriyor.

Bu kadar acı çirkin ve inanılmaz olumsuzluklar Arasında coğrafyamızda iyi şeylerde oluyor. Hepimizinde bildiği gibi Aleviler çok yakın zamanda örgütlenmeye başladı, bu örgütlülükte sürgündeki Aleviler çiti bir ayağını oluşturuyor. Alevi toplumu ilk kez bu kurumlarımızın çalışmalarıyla Alevi inanci tanındı ve okullarda ders olarak işlendi.

7 Haziran genel secimlerine çok zaman kalmadı, sadece Cunhuriyetin Kuruluşundan bu yana Aleviler düzen partilerine oy verdiler, Aleviler bazı partilerin arka bahçesi oldu. Devlet Değil Alevilerin Hakk’ını hukukunu tanısın, asimile etmek yok saymak katliamlarla sesini kısmaya çalıştı.

Tüm bunlara rağmen Aleviler yinede umudunu yitirmemeye çalıştı. 90 yıl geçti Alevilerin aldığı Hep aynı şeydi katliamlar en son Gazide ve Gezi Parkında yitirdiğimiz canlar oldu.

Evet 7 Haziran 2015 Aleviler içinde çok ama çok önemli bir Dönüm noktasıdır, bu seçimlerde Aleviler üzerine düşeni yapmalıdırlar, tüm renklere, dillere, inançlara, aynı acıda bakan ve içinde barındıran HDP çatısı Altın’da yerini almalıdır. Hepimizi sevindiren bu gün HDP nin yanında yer aldığını açıklayan AABK oldu. Avrupa’da bulunan tüm Alevi kurumlarının bir araya gelerek ortak karar almaları, ortak hareket etmeleri çok ama çok çiti bir karar olmakla birlikte Aleviler içinde gıptayla bakılacak bir karardır. Avrupa’da uzun süre Alevi kurumlar içinde çalıştım ve hala çalışıyorum, aynı zamanda ABF Yönetimi’nde yer alan biri olarak biz ülkede bulunan tüm Alevi Kurumların örnek alması gereken bir tavırdır.

Ülkede bulunan Alevi kurumları tek tek Açıklamalar yapmak yerine ortak hareket etmek ortak duruş sergilemek her şeyden önce biz Aleviler için önemli bir duruştur. Bir arada olarak ortak hareket ederek başarıya ulaşabiliriz. HDP şu anda bazı arkadaşlarımızı tatmin etmeyecek Farklılıklar taşıyor olabilir, önemli olan bir arada olmamız ve orda taleplerimizi ortak dillendirebilmektir. Yanlız biz Aleviler değil bu topraklarda yaşayan tüm ötekileştirilmiş Halkların bir arada olması gerekiyor.

EN SON EKLENENLER