HDP’nin Alevi vekillerinden Davutoğlu’ya tepki

HDP’nin Alevi Milletvekilleri Turgut Öker ve Müslüm Doğan, Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun geçtiğimiz cumartesi günü bazı Alevi dedeleriyle yaptığı toplantıyı eleştirdi.

Öker ve Doğan, bugüne kadar Alevilerin talepleri için adım atmayan hükümetin asıl derdinin Alevilik öğretisini yok etmek olduğunu ifade ettiler. HDP İstanbul Milletvekili Turgut Öker yaptığı yazılı açıklamada, AKP’nin 13 yıldır Alevilerin hak ve taleplerine ilişkin tek bir somut adım dahi atmadığını belirterek şunları dile getirdi: “AKP’nin ve Davutoğlu’nun Alevilere yönelik tutumunu değiştirmek için düzenleyeceği 100 kahvaltı, 100 öğlen yemeği, 100 akşam yemeği ve 100 çalıştaya daha katılınsa dahi Alevi kimliğinin tanınması ve taleplerinin çözümüne yönelik en küçük bir ilerleme kaydedilemeyeceği Einstein’ın ‘Aynı şeyleri tekrar tekrar yapıp farklı sonuçlar beklemek’ sözü gibi tam bir ‘delilik’ haline gelmiştir.”

HDP İzmir Milletvekili Müslüm Doğan da toplantıya ilişkin yazılı açıklama yaptı. Alevilik-Kızılbaşlık öğretisinin yok edilmek istendiğini belirten Doğan, hükümetin ocakları kurulacak vakıflar aracılığıyla kontrol altına alma çabasının da bu amacın bir parçası olduğunu ifade etti. Doğan, “Hükümetin bu projeden acilen vazgeçmesi gerekmektedir. Devlet aklının öğreti ve inancımıza karşı geliştirdiği bu yok etme operasyonu her zaman olduğu gibi yeniden boşa çıkarılacaktır. Öğreti ve inancımıza karşı geliştirilen ve tarihte ilk kez ocaklar üzerinde geliştirilen bu tehlikeli oyuna karşı tüm Alevi canları dikkatli olmaya davet ediyorum” dedi. (Ankara/EVRENSEL)

EN SON EKLENENLER