Alevi Sekretaryası ilk etkinliğini gerçekleştirdi

İngiltere Parlamentosu Alevi Sekretaryası, 22 Mart akşamı Londra Parlamentosu’nda “Türkiye’nin durumu ve Aleviler” konulu ilk etkinliğini düzenledi. Katılımın yüksek olduğu etkinliğe Türkiye’den ve İngiltere’den milletvekilleri ve gazeteciler yer aldı.

“Türkiye’nin durumu ve Aleviler” konulu toplantıda Türkiye’nin iç ve dış politikalarına dair geniş çaplı bir konuşma dizisinin yapıldığı etkinliği Alevi sekretaryası Başkan yardımcısı Milletvekili Meg Hillier yönetirken, panele CHP Milletvekili Zeynep Altıok, CHP Milletvekili Hüseyin Çamak, gazeteci ve akademisyen Ahmet Şık, akademisyen Alkan Karacam, Enfield Milletvekili David Burrowes ve BAF temsilcisi İsrafil Erbil katıldı. Meg Hillier’in moderatörlüğünü yaptığı panel, Brüksel saldırılarıyla aynı güne gelmesi nedeniyle terör sorununa da oldukça değindi. Gazeteci Ahmet Şık, yaptığı konuşmada Türkiye’nin içinde bulunduğu durumun politik çıkarlar için karışıklık yaratan erklerden dolayı oluştuğunu, özellikle medyanın buna karşı suskunluğunun da problemlerin bir parçası olduğunu belirtti.

“KARANLIĞI YOK EDEMİYORUZ, DEVRİM ŞART”

Gazeteci Ahmet Şık, yıllardır Alevilerin uğradığı ayrımcılık konusunun Türkiye’de artık içselleştirilmiş bir politik eylem olduğunu söyleyerek Türkiye’de özellikle devletin politikasını “Bizden olmayanı her zaman dışlarız” şeklinde belirtirken, bunun doğurduğu ayrımcılık pratiğinin gittikçe içler acısı olduğunu söyledi. Türkiye’de değişimin ve politik düzeltim pratiklerinin bugüne kadar silahlı ve saldırgan yollarla yapılmasının da içselleştirilmesini kınayan Ahmet Şık, kendi deneyimlerinden yola çıkarak tanımladığı günümüz Türkiye’sinin ciddi bir karanlık içinde olduğunu ve bunun ancak bir devrim ile temizlenebileceğini belirtti. Dinleyiciler tarafından güçlü alkış alan Ahmet Şık, konuşmasında Türkiye’de birçok kesimin, Alevi kesiminin de dahil olduğu şekilde, en doğal insan haklarını talep ettiğini ve ısrarla bunun yönetim tarafından görülmediğinin altını çizdi. “Ciddi hak talepleri gittikçe çoğalıyor, seküler düzeyde bunlara cevap lazım.” dedi.

“AYRIMCILIK BİR DÜNYA SORUNUDUR”

Panelde söz alan Enfield Milletvekili David Burrows, Alevi sekretaryasının kurulmasından dolayı duyduğu sevinci “Çeşitlilik ve seslerin farklılığı bu parlamentoda hepimize lazım.” diyerek dile getirdi ve “Öncelikle şunu anlamalıyız ki, ayrımcılık ve haksızlık her yerde aynıdır. Bu sadece bir insan hakkı ihlali değil bundan daha da büyük bir insanlık sorunudur, bu tip durumlarda, parlamentolar sadece tek tip bir ayrımcılığı, halkı ya da konuyu dile getirerek sorunu çözemezler. Bütüncül olmalıyız ve bunun bir dünya sorunu olduğunu anlamalıyız.” dedi.

Panelin soru-cevap kısmıyla devam ettiği kısmında, CHP Milletvekili Hüseyin Çamak, Enfield milletvekili David Burrows ve gazeteci Ahmet Şık soruları cevapladı. Son olarak panel moderatörü Meg Hillier, sekretaryanın başarısının devamını dilediğini, parlamentoda bu tip bir organizasyonda görevli olmasından dolayı da gururlu olduğunu dile getirdi. “Beraber olmalıyız, gücü birlikte ve beraberlikte bulmalıyız” diyen Hillier, sekretaryanın çalışmalarını detaylıca açıklaması için sözü İsrafil Erbil’e bıraktı. Erbil, sekretaryanın çalışmalarının hızla gelişeceğini ve daha fazla etkinlikle parlamentoda daha sesini duyuran bir ünite olacaklarını belirtti.

londragazete

EN SON EKLENENLER